Mobil uygulama, günümüzün en fazla kullanılan teknolojik aletleri arasında yer alan akıllı telefon ve tabletler için tasarlanıp hazırlanmış olan yazılım programlarına verilen isimdir. Mobil uygulamalar sayesinde akıllı cihazların kullanım sıklığı giderek artmış, insanların pek çok ihtiyacı hızlı ve kolay şekilde karşılanır hale gelmiştir.

Geliştirilen mobil uygulamaların amacına ve işletim sistemine göre tercih edilebilen pek çok farklı türü bulunmaktadır. Bu nedenle mobil uygulama yapan firmalar tarafından oluşturulan bu özel yazılım programları, cihazın işletim sistemine uygun olan uygulama mağazalarından kolayca indirilip kullanılabilmektedir. Örneğin; Android işletim sistemli bir akıllı telefona sahip olanlar mobil uygulamaları Google Play Store üzerinden indirebilirken, IOS işletim sistem sistemli iPhone ve iPad cihazları olanlar uygulama indirmek için AppStore adı verilen uygulama mağazasını kullanmalıdır.

Mobil uygulamalar sayesinde akıllı telefon, tablet ve hatta son zamanlarda akıllı saatlere olan talep oldukça artmıştır. İnsanların daha fazla vakit geçirmesi, mobil uygulamalara olan ihtiyacı artırarak hayatın her alanı kolaylaştıran birbirinden işlevsel mobil uygulamaların geliştirilmesini sağlamıştır. Gün içinde haberleri takip etmek, banka işlemleri yapmak, sosyal medyada vakit geçirmek, online alışveriş yapmak, müzik dinlemek ve oyun oynamak gibi pek çok aktivite, mobil uygulamalar sayesinde yapılır hale gelmiştir.

Firmanızın Kendi Mobil Uygulaması Neden Olmasın?

Mobil uygulama geliştirme çalışmaları, büyük ya da küçük çaplı olması fark etmeksizin tüm firmalara çok önemli avantajlar sağlar. Firmanızın kritik ve süreç yönetimi stratejik şekilde planlanarak hazırlanan bir mobil uygulama sayesinde aşağıdaki avantajlara sahip olabilirsiniz:

  • Firmanız için belirlenen hedef kitlenin istekleri, doğru ve detaylı şekilde analiz edilmelidir.
  • Hizmet ya da ürünlerinizin satışı konusunda çok daha geniş bir müşteri portföyüne ulaşmanız sağlanır.
  • Sabit müşteri olarak nitelendirebileceğiniz takipçilerinizin sayısı kısa sürede hızla artış gösterebilecektir.
  • Firmanızın iş akış ve takip süreçlerini tek bir kanal üzerinden rahatça yönetebilme olanağı sağlanır.
  • Oluşturduğunuz kampanya, etkinlik, indirim ve güncel içerikler, hedef kitlenize hızlı ve kolay şekilde ulaşır.
  • Firmanıza özel olarak geliştirilen mobil uygulama içerisindeki hızlı müşteri destek hattı sayesinde süreçler çok daha hızlı yönetilerek müşteri memnuniyeti en üst seviyeye taşınır.

Tüm bunların yanı sıra mobil uygulamalar, web sitelerinden farklı olarak müşterilerinizi firmanıza daha yakın hissettirir. İstediği zaman mobil uygulamanıza girerek müşteri destek hattına ulaşabilmek, kampanya ve fırsatlar hakkında detaylı bilgi alabilmek, müşterilerinize daha samimi ve rahat bir kullanım deneyimi yaşatır. Bu sayede hedef kitleniz çok daha kısa sürede müşteriniz olurken satışlarınız da ciddi oranda artabilir.

Mobil Uygulama

Mobil Uygulama Geliştirme Adımları

Uygulama geliştiricisi olarak mobil uygulama hizmeti veren yazılım firmalarının uygulama geliştirme aşamasında bazı adımları gerçekleştirmesi gerekir. Mobil uygulama geliştirirken öncelikle uygulama fikrine karar verilmelidir. Ardından teknik konulara girilerek adım adım yapılması gerekenler profesyonel şekilde uygulanmalıdır.

Mobil uygulama geliştirme adımları sırasıyla şu şekilde sıralanabilmektedir:

Uygulama Geliştirme Analizi Yapmak

Mobilya uygulama geliştirme sürecinde ilk ve en önemli adım, uygulama geliştirme analizi yapmaktır. Bu aşamada uygulama geliştirme yazılımcılarının müşterilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurması ve buna uygun bir ihtiyaç listesi çıkarması gerekir. Sonrasında bu ihtiyaçlara yönelik çözümler geliştirilmelidir.

Bu analizin temel amacı, ihtiyaç ve sorunları belirleyerek listelemek, ardından bunlar için etkili çözüm önerileri oluşturmaktır. Oluşturulan çözüm önerileri aşamalı şekilde analiz edilerek uygulama geliştirme süreci boyunca elde edilen veriler not edilmelidir.

Detaylı Rakip Analizi

Mobil uygulama geliştirirken en önemli ikinci adım, detaylı rakip analizi yapmaktır. Sürekli gelişen ve değişen teknolojiye ayak uydurarak rakiplerden daha iyi bir süreç izlemek için rakip analizi yapmak oldukça önemlidir.

Uygulama geliştirme sürecinin daha iyi yönetilmesi, daha iyi tasarımlar oluşturarak sorunlara daha hızlı ve etkili çözümler geliştirilmesi adına rakip analizi yapmak büyük önem taşır. Mobil uygulamaların dünyasındaki yoğun ve güçlü rekabette ön sıralarda yer almak için bu adımın kesinlikle atlanmaması gerekir.

Kullanıcı Deneyimi (UX) Tespiti

Mobil uygulama geliştirmenin en önemli adımlarından bir diğeri de uygulamayı kullanan kişilerin belirlenmesi sürecidir. Henüz uygulama fikri yeni ortaya konmuşken hedef kitlenin belirlenmesi, potansiyel ziyaretçi ve müşterilerinizin tanımlanması anlamına gelir.

Kullanıcı deneyimi yapmaktaki esas amaç, uygulamanın kullanıcı kişilere nasıl hitap ettiğini tespit etmektir. Hedef kitlenizi engelleyen veya yoran işlevler varsa bunların henüz uygulama geliştirme sürecinin başında tespit edilmesi halinde bu sorunlar kolayca çözümlenebilmektedir. Böylece kullanıcılar sorunsuz mobil uygulama sayesinde keyifli bir kullanım deneyimi yaşayabilirler.

Programlama Aşaması

Uygulama geliştirme süresi boyunca gerekli plan ve analizlerin yapılmasının ardından sıra programlama aşamasına gelir. Programlama adımına gelindiğinde mobil uygulamanın hangi alt yapıda çalışacağı kesin olarak belirlenmelidir. Buna bağlı olarak hızlı bir çalışma ile ortaya çıkabilmesi mümkün risk ve hatalar en az seviyeye indirilebilmektedir.

Test ve Yayın Aşaması

Uygulama geliştirme ile rakip analizi, kullanıcı deneyimi ve programlama aşamalarının ardından hazırlanan mobil uygulamayla gerekli analizler yapılarak test ve yayın aşamasına geçilmelidir. Uygulama yayına alınarak oluşabilecek tüm sorunlar bu aşamada test edilir. Böylece olası hataların önüne geçilebilir.

Geniş cihaz çeşitliliğinden dolayı hazırlanan mobil uygulamaların bazı hatalar vermesi mümkündür. Bu hatalar nedeniyle markaya gelmesi muhtemel hasarları engellemek için testlerin en iyi şekilde yapılması çok önemlidir. Yapılan tüm testler başarıyla sonuçlandıktan sonra yayın aşamasına geçilmelidir.

Mobil Uygulama Geliştirirken Nelere Dikkat Ediyoruz?

Mobil uygulama geliştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri, hazırlanan uygulamanın mobil işletim sistemleriyle uyum olduklarından emin olmaktır. Aksi halde küçük bir hata bile uygulamanın çalışmasında büyük sorunlara yol açabileceğinden geliştiricilerin bu konuda çok dikkatli olması gerekir. Bunun için uygulamayı hazırlayan geliştiricilerin mobil işletim sistemleri hakkında bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda mobil uygulamanın hangi işletim sisteminde çalışacağı bilgisi, kullanıcılara anlaşılır ve açık bir dille iletilmeli.

Uygulama geliştiriciler, uygulama ara yüzünü kullanıcıların erişimine açtıktan sonra gelen şikayet ve yorumları detaylıca incelemelidir. Bunları göz önünde bulundurarak uygulamada her zaman mobil işletim sisteminin son sürümüyle uyumlu olacak şekilde güncellemeler yapılmalıdır. Uygulamaların, işletim sistemine uygun olan uygulama marketindeki yıldız, yorum ve puanlara göre daha fazla tercih edildiği unutulmamalıdır.

Mobil uygulama geliştiriciler, hazırladıkları içeriğin uygulama marketlerinin kurallarına ve her yaştan kullanıcının erişimine uygun olduğundan emin olmalıdır. Bunun için uygulama açıklaması detaylı şekilde yapılmalıdır.

Geliştirilen uygulama erişkin olmayan kullanıcılar için uygun olmadığında bu durumun mutlaka uygulama marketine bildirilmesi gerekir. Aksi halde uygulama marketi tarafından hazırlanan mobil uygulamaya kullanıcıların erişimi engellenebiliyor.  

Dijital Yuva olarak firmanız için özenle hazırladığımız mobil uygulamalarda tüm bu noktalara dikkat ediyor, hizmet ve ürün satışlarınızı en üst seviyeye taşıyan programları, en uygun mobil uygulama fiyatları             ile hizmetinize sunuyoruz.

Android veya iOS Mobil Uygulama Çözümleri

Akıllı cihazların çalıştığı işletim sistemlerinden biri olan Android, piyasadaki teknolojik cihazların pek çoğunda kullanılmaktadır. Android işletim sisteminin Dünya genelinde hızla yaygınlaşması, bu işletim sistemi için mobil uygulama ihtiyacını da bir hayli artırmıştır.

Android uygulama geliştirme işlemleri için Android Stüdyo ve Eclips gibi yazılım programlarından faydalanılmaktadır. Bu program, Eclips’e göre daha hızlı sonuçlar verirken Android Developer Guidelines, mobil uygulama geliştirme sürecinde yardımcı rol oynar. Android işletim sistemi için hazırlanan mobil uygulama da görsel, animasyon gibi temel unsurları oluşturmak için ise Android Design Guidelines kullanılmaktadır.

Android’le birlikte Dünya genelinde en fazla kullanılan bir diğer işletim sistemi, iOS olarak adlandırılır. Kullanımı son derece hızlı ve basit olduğu halde yazılım yapısı Android’e göre biraz daha karmaşık olan iOS uygulama geliştirme işlemleri, alanında uzman firmalar tarafından gerçekleştirilmelidir. Çünkü iOS için mobil uygulama geliştirilme istendiğinde tıpkı Android’de olduğu gibi eklentiler, performans, kullanılabilirlik seviyesi ve arayüz tasarımı gibi pek çok işlemin düşünülmesi gerekecektir.

Dijital Yuva olarak hem Android hem de İOS için firmanıza değer katan etkili uygulamalar geliştiriyoruz. Kazancınızı en üst seviyeye taşıyacak profesyonel mobil uygulamalar için bizimle hemen iletişime geçin.

Konunun Takipçisi Ol
Bildir
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Hemen Arayın
WhatsApp

Bir Projen Mi Var?

Bizi hemen arayın, karşılıklı fikirleri ve reklam süreçlerini konuşalım.