SEO uzmanı, bir siteyi belirli hedef kelimelerde yükseltme amacıyla arama motorunun yönergelerine uygun çalışmalar yapıp aynı zamanda kullanıcı deneyimini de ön planda tutan kişidir.

Bir SEO uzmanı üzerinde çalıştığı web sitenin temelde ziyaretçi artışına odaklanıp bu ziyaretlerden elde ettiği verilerle sıralamalarda sitenin daha üst sıralarda yer almasına yönelik stratejiler geliştirerek teknik ve taktik çalışmalar yürütür.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir SEO uzmanı aslında dijitalde sitenizin tüm SEO kriterlerinde eksiklerinin tespiti, analizi ve geliştirilmesi sürecini yürütmekten sorumludur. Bu nedenle bir SEO çalışması düşünüyorsanız sizlere kısaca sürecin nasıl işlediğinden bahsetmek isteriz.

Soner YILDIRIM
Google SEO Uzmanı

Sitenizi istediğiniz kelimede üst sırada göremiyor musunuz?
Çözüm için Google SEO Uzmanı ‘nı arayın.

Çalışmalar başlamadan önce yapılması gereken birçok aşama bulunmaktadır. Bunlardan ilki sitenizin olmasıdır. Henüz kurulu olmayan bir siteye SEO hizmeti verilememektedir. İkinci olarak sitenizin içeriklerinin bulunmasıdır. Halihazırda bir içeriğiniz bulunmuyorsa SEO uyumlu içerik yazarlığı hizmetimizden kolayca faydalanabilirsiniz. (SEO hizmeti alanlara %25 indirim kampanyamız devam ediyor.)

SEO Uzmanı Neler Yapar?

Bir SEO uzmanı yapacaklarından daha çok yaptıklarıyla anılır. İşletmelerin ihtiyaçlarına göre farklı alanlarda hizmetler sunan birçok SEO uzmanı bulunmaktadır. Bu nedenle farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Şimdi sizlere bir SEO uzmanının neler yaptığını ve sorumluluklarını maddeler halinde açıklayalım.

 • Sitenin check-up işlemlerinin yapılması (Hız, performans, içerik, listeleme ve kelime performansı)
 • İçeriklerin SEO konusunda yeterliliğinin ölçülmesi.
 • Sayfaların başlık verilerinin hedef sayfa ile alakalı olması.
 • Basit düzeyde GTM, Metkrika, GSC, FB Pixel ve Analytics araçlarının kurularak site kodlarına entegre etmek.
 • Temel düzeyde CSS ve HTML yorumlama dillerinin bilinmesi.
 • İyi bir reklam okuyucu olmalıdır. (Bu konuda kelimenizi aratıp Google Ads reklamlarından faydalanabilirsiniz.)
 • Rakipleri analiz edebilmek (İçerik ve kelime üzerinden analizler yaparak rakiplerin tespit edilerek karşılaştırma yapılması)
 • Sitenin performansını devamlı olarak izleyip iyileştirme ve öneriler geliştirmeli.
 • Sitenin hangi kelimelerde hangi sırada çıktığını devamlı olarak SEO araçlarıyla kontrol edip eksik kalınan noktalara geliştirmeler yapmalı.
 • Arama motorlarının değişen algoritmalarına uygun şekilde çalışmalarına yön vermeli.
 • Ayrıca raporlama için gelişmiş araçlar kullanarak düzenli şekilde şeffaf politikalar gereği paylaşmalıdır.

Markanız, işletmeniz veya ürünleriniz için SEO danışmanı ekibimizden şimdi destek alabilirsiniz.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO konusunda o kadar çok kişi uzman olduğunu iddia eder oldu ki artık sayı on binleri aşmaya başladı. Bu alanda %80’in daha önce SEO çalışması yapmayan kişilerden oluştuğu tahmin edilmektedir. Henüz bir üniversite bölümü bulunmayan bu sektörde özel kurumlar ve bireysel kişiler edindikleri tecrübeler ışığında eğitimler vermekte ve sertifikasyon sağlamaktadır. Pek çoğu ücret karşılığında olduğu için adaylar kurs bittiğinde öğrenme sürecine daha yeni alıştığı anda sertifika verilere işin işin ticari tarafta tamamlanması anlamına gelmektedir.

SEO Uzmanı

Hemen SEO uzmanı ile görüşme yapın.

Bu mesleğe bizler gibi yıllarını verip yüzlerce hatayla karşılayıp çözümler üreten, zorlukları kolaylaştıran olmak ve doğru-güncel bilgileri paylaşmak üzere emek vermenin sonucunda insanların sadece eğitimi para kazanma amacıyla vermesini asla doğru bulmuyoruz. Bu adayların bir kurumda işe başladığında ekip ile arasında kopukluklar oluşmasına ve yetersiz bilgi ile psikolojik baskı da yaşamasına sebep olmaktadır. Ayrıca burada en büyük sorumluluk SEO ekip liderlerine düşüyor. Bizler ekip olarak çalışmalarımızdaki başarıya her ay ekip içinde düzenlediğimiz bilgi alışverişine borçluyuz. Bilginin paylaşılması ve geliştirilmesi anlamında büyük emek verdiğimizi buradan da belirtmek isteriz.

Kurumsal SEO Uzmanı

Şirketiniz için en doğru SEO uzmanını arıyorsanız eğer bu konuda sizlere 10 yılı aşkın tecrübesi ve onlarca gerçek kurumsal SEO referansı ile Türkiye’nin en iyi SEO uzmanlarından biri olan Soner Yıldırım’dan bahsetmek isteriz.

Kurumsal SEO uzmanı olarak birçok işletme ve markaları olmak istedikleri noktaya tamamen doğal çalışmalarla taşıyoruz. Yapılan çalışmalar sitelerin en çok trafik kaynağı aldığı Google üzerinde gerçekleştirilirken Yandex, Yahoo ve Bing gibi alternatif arama motorlarının da kriterleri yerine getirilmektedir. Sonuç olarak kurumsal SEO çözümlerimizle alacağınız hizmetler rakiplerinizi geride bırakmaya yetecektir.

Ayrıca etik değerlerimiz gereği aktif olarak çalıştığımız süre boyunca rakibiniz olan herhangi bir firma ile çalışma gerçekleştirmiyoruz.

Hemen online SEO kursu için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Profesyonel SEO Uzmanından Tavsiyeler

Web siteniz için yapılan profesyonel SEO çalışması sitenizin daha üst sıralarda yer almasını büyük katkı sağlayacaktır. Yalnız bu süreçte hangi stratejilerin veya tekniklerin uygulandığı önemlidir. Dikkat edilmesi gereken en temel konulara aşağıda değindik.

 • Sitenizde SEO uyumlu içerik bulundurun.
 • Hızlı bir sunucu kullanın.
 • Sektörünüz ile ilgili sizi öne çıkarak konuları sitede işleyin.
 • Yazılarınızın niyeti kullanıcı temelli olsun.
 • Görsellerinizin sayfa ile alakalı olduğuna emin olun.
 • Backlink çalışmasını aceleye getirmeyin.
 • Sitenizin temasını kullanıcı odaklı hazırlayın.
 • Panel bilgilerinizi güvenmediğiniz kişilerle paylaşmayın.

SEO Uzmanları Nerelerde Çalışabilir?

SEO uzmanı aşağıdaki alanlarda kolaylıkla iş bularak çalışabilmektedir.

 • İçerik Pazarlama Ajansları
 • SEO Ajansları
 • Blog Siteleri
 • İnternet Haber Siteleri
 • Kurumsal Firmalar
 • E-Ticaret Firmaları

SEO Uzmanı Mesleği İçin Merak Edilen Sorular

SEO uzmanı ne iş yapar?

SEO uzmanı bir web sitesinin arama motorlarında kullanıcı deneyimine dikkat ederek çalıştığı projede anahtar kelimeler için sıralama iyileştirme çalışmalarını yürüten kişidir.

SEO uzmanı ne demek?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda çalışmalar yürüterek belirli bir tecrübeye sahip kişiye verilen meslek unvanıdır.

SEO uzmanı ne yapar?

SEO uzmanının neler yaptığına “SEO Uzmanı Neler Yapar?” başlığında değindik.

SEO uzmanı ne kadar maaş alır?

Bu konuda her firmanın farklı bir yaklaşımı olabiliyor. Eğer başvuru yapacağınız firmanın referanslarını önceden inceleyebilirseniz talep edeceğiniz miktarı da netleştirebilirsiniz. 2022 yılının bu son aylarında 5 yıl üzeri tecrübeye sahip adaylar ortalama 8.000 TL – 18.000 TL aralığında maaş alabilmektedir.

Nasıl SEO uzmanı olunur?

Bunun için en iyi SEO uzmanı listemizden faydalanabilirsiniz.

SEO neden gereklidir?

SEO çalışmaları reklam masraflarına yeteri kadar kaynak ayıramayan, minimum maliyetle, zamana dayalı olarak kalıcı yerleşim elde etmek isteyen her firma için yapılması gereken çalışmalar bütünüdür.

SEO uzmanlığı nedir?

SEO alanında büyük tecrübeler elde eden kişi veya firmaların sağladığı hizmetlerdir. Anahtar kelimeler üzerinden web sitelerin tüm SEO kriterlerine göre eksikleri tespit edilerek çalışmaların planlanması sürecidir.

SEO uzmanı neler bilmeli?

Analiz ve takip uygulamalarını bilmek, raporlama araçlarına hakim olmak ve güncel kaynakları takip ederek yenilikleri uygulamak SEO uzmanının bilmesi ve yapması gereken işlerdir.

SEO yapmak zor mu?

SEO yapmak eğlencelidir. Zor olduğu taraflar da mevcuttur. Yalnız neyin nasıl yapılması gerektiği biliniyorsa en iyi şekilde yapılması gerekir. Bu yüzden SEO yaşanmış tecrübelerden oluşur. SEO uzmanı Soner YILDIRIM, bu konuda tecrübelerini sizlerle paylaşmaya hazırdır.


Konunun Takipçisi Ol
Bildir
2 Yorum
En Eski
En Yeni En Çok Oy Alan
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Murat G.
11 ay önce yayınlandı.

SEO uzmanı olmak isteyenler için harika bir yazı olmuş gerçekten. Bir anımı anlatmak istiyorum yayınlanmazsa canınız sağolsun:) SEO uzmanı olarak başladığım iş yerinde en son raflara ürün yerleştirmem gerektiği ve depoya mal taşımam gerektiği söylenince benim iş tanımım da böyle bir şey yok demiştim o an bırakmıştım işi. 1 hafta sonra ise son 2 yıldır düzenli şekilde çalıştığım yerde işe başladım. Sizden All in One biri olmanızı isteyen yerlerden uzak durun derim.

Hemen Arayın
WhatsApp

Bir Projen Mi Var?

Bizi hemen arayın, karşılıklı fikirleri ve reklam süreçlerini konuşalım.