Google Reklam Ajansı

Google Ads reklam danışmanlığımız ile düşük maliyet düzeninde yüksek tıklama almak iyi hazırlanmış bir reklam stratejisi ile mümkün.

Google reklam ajansı olarak 10 yılı aşkın süredir arama ağı, görüntülü reklam ve diğer reklam modellerinde yüzlerce reklam hazırladık. Google reklamları genel olarak kullanıcılarının arattığı kelimeleri ücretli sponsorluk alanlarında belirli koşul ve şartlara bağlı olarak gösteren global bir hizmettir. Bu hizmet, ayrıca kullanıcılar ile satış ve pazarlama odaklı çalışan firmaları aynı noktada buluşturur. Reklamların uzun ve karmaşık bir optimizasyon süreci bulunmaktadır. O kadar detaylı bir ara yüze sahiptir ki bilmeyenlerin içinde kaybolması hatta reklamlarına normalden çok daha yüksek maliyetle harcama yapılması söz konusu olabilir.

Hepimiz merak ettiklerimizi muhakkak arama motorlarında bulmak için zaman harcıyoruz. Yazdığımız anahtar kelime ile yüksek uyumluluğa sahip sonuçlar karşımıza çıkarken aslında hangisine tıklamamız gerektiğini birkaç saniyede karar verebiliyoruz. Bu da reklamın ilgi çekici olması, anahtar kelime ile uyumu, teklif aralığı ve daha bir çok kriteri içinde barındırması demektir.

Şimdi Google Ads reklamları ile neler yapabileceğimizi keşfedelim.

Google Ads reklam ajansı, Google arama motoru üzerinden ücretli reklam vermemizi sağlayan geniş kapsamlı bir pazarlama aracıdır. Kullanıcıların talep ettikleri hizmet veya ürünleri kelime olarak araması ve karşısına alâkalı reklam sonuçlarının çıkması sürecini kapsamaktadır. Bu reklamlar “ücretli sponsorlu reklamlar” ibaresiyle tüm kullanıcılara görünür. Başlık, açıklamalar, dikkat çekici mesajlar ile kullanıcıların reklama tıklaması ve ziyaret edilen siteden hizmet veya ürün alınması süreci ile sonuçlandırılmaktadır. Aratılan kelimeler değiştikçe, o kelimeler için reklam veren firmaların reklamları görünmeye başlar.

Bir kullanıcının aradığı kelime eğer reklam için müsaitse ve arama sonuçlarında farklı reklam verenler varsa onların arasından sıyrılmak ve ilk sırada yer almak oldukça önemli bir durumdur. Bunun için reklamların ve anahtar kelimelerin kalite puanı baz alınır. Yüksek alaka düzeyi, TO (tıklanma oranı), bütçe, kelime uyumu vb. etkenler reklamın kalite puanına etki etmektedir. Bu puanlama sistemi kelimeler için verilmekle birlikte 10 üzerinden derecelendirilmektedir.

Anahtar kelime puanı hesaplanırken açılan sayfanın hızı, anahtar kelime ile uyumu, sayfa başlıkları ve daha birçok kritere göre belirlenir. Her gün kelimeler yeni bir kalite puanına sahip olarak başlar. Bu yüzden tüm sayfanızı ilgili anahtar kelimelerinize göre revize etmeniz hem uygun maliyetlere reklam vermenizi hem de satış potansiyelini artırmaya yarayacaktır.

Google Reklam Ajansı Nasıl Çalışır?

Anahtar Kelime Tespiti ve Reklamlarda Kullanımı

Anahtar kelime tespiti bir reklam için en önemli ve en değerli işlemler arasındadır. Bu nedenle kullanıcı ve sizin için yüksek öneme sahip, teşvik edici kelimeler ile hem görünebilmek hem de tıklamalar daha kolay hedeflenmiş olur.

Anahtar kelime tespiti için yine Google araçlarından faydalanabilirsiniz.

 • Google Ads hesabına giriş yapın.
 • Üst Menüden “Araçlar ve Ayarlar
 • Planlama” alanındaki “Anahtar Kelime Planlayıcı” seçin.
 • “Yeni anahtar kelimeler keşfedin” seçeneğine tıklayın.
 • “Anahtar Kelimelerle Başlama” alanına işletmenizle yakından alakalı kelimeler, virgülle ayırıp (boya fırçası, lambader, vs.) girin.
 • “Sonuçları Göster” butonuna tıklayın.

Karşınıza gelen ekranda son 1 yıla ait benzer anahtar kelime arama hacimleri, rekabet düzeyi, en düşük ve en yüksek reklam teklif değerleri gelecektir. Kelimelerinizi seçerken kullanıcının neyi almak istediği veya neye teşvik amaçlı yaklaşmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Örneğin,siz “lambader modelleri” kelimesini reklamınıza eklediğinizi varsayalım. Kullanıcı burada sadece model bakıp çıkabilir veya görsellerden araştırma yapıyor olabilir.

Ayrıca kullanıcı reklamınız çıksa bile reklama tıklamayabilir. Yalnız “lambader fiyatları” kelimesi aratan bir ziyaretçi görsel arama alanının yerine arama sonuçlarını gezer. Bu kullanıcının karşısına reklam nihai URL olarak lambader ürün kategorinizin en düşük fiyattan en yüksek fiyata sıralanmış halini yani linkini reklam kelimenize tanımlayabilirsiniz. Bu şekilde reklamınıza tıklayan kullanıcılar en uygun fiyatlı ürünleri görecektir. Sizden önce ziyaret ettiği herhangi bir sitedeki fiyatları hatırlayıp karşılaştırma yaparak anında sitenizde kalma davranışı sergileyecektir.

Reklamlarınızı kurgularken daha birçok pazarlama tekniğine uygun olarak planlamalar yapıyoruz. Reklamlarınız için kelimeleri optimize ederken, örneğin 80 kelime yerine 10-15 tane ama niyeti belli olan satışa yönelik daha az maliyetle daha fazla satış elde etmeyi sağlayan altyapıyı da kuruyoruz.

3 tür eşleme yöntemi mevcuttur. Bunlar; geniş, sıralı ve tam eşleme olarak kullanılır. Kelimelerimizi türetmemiz ve kullanıcıların aradıkları en yakın versiyona uygun olarak işaretlememiz gerekmektedir. Bunları şimdi küçük bir örnekle anlatalım.

Geniş Eşleme

Anahtar kelimenizin herhangi bir parçasının aratılan kelime ile eşleşmesi veya yakın varyasyonlarının tetiklenmesini sağlar. Genellikle reklam planlaması birkaç kelimeden oluşur. Yoğun ziyaretçi akışı sağlamakta faydalıdır. Yüksek bütçeler gerektirir.

Geniş eşlemeyi örneklendirelim;

Geniş eşlemeli anahtar kelime: düşük karbonhidratlı diyet planı

✔️ Reklamlar Aşağıdaki Gibi Aramalarda Gösterilebilir:
karbonhidratsız gıdalar
düşük karbonhidratlı diyetler
düşük kalorili tarifler
akdeniz diyeti kitapları
düşük karbonhidratlı diyet programı
Sıralı Eşleme

Kelimelerinizi sıralı eşleme olarak planlamak daha fazla kullanıcının karşısına farklı varyasyonlarla çıkmanızı sağlar. Reklamlarınızı sunduğunuz ürün veya hizmetinizi içeren arama sonuçlarında göstererek tam eşlemeye kıyasla daha fazla ve geniş eşlemeye göre daha az sayıda arama elde edilebilmektedir. Kelimelerin arasına başka bir kelime girmemesi (bağlaç ve ekler hariç) koşuluyla çalışır. Kullanımı esnasında kelimeyi çift tırnaklar (“”) arasına yazmanız gerekir.

Sıralı eşlemeyi örneklendirelim;

Sıralı eşlemeli anahtar kelime: “tenis ayakkabıları”

✔️ Reklamlar Aşağıdaki Gibi Aramalarda Gösterilebilir:
tenis için ayakkabılar
indirimli tenis ayakkabıları al
kırmızı tenis ayakkabıları
konforlu tenis ayakkabıları
❌ Reklamlar Aşağıdaki Gibi Aramalarda Gösterilmez:
tenis raketleri ve spor ayakkabıları
tenis için koşu ayakkabısı giyilir mi
tenislerde kullanmak üzere ayakkabı var mıdır?
Tam Eşleme

Reklamlarınızı sıralı eşleme ve geniş eşlemeye kıyasla daha az arama sayısına sahip bir kitleye göstermektedir. Maliyeti diğer eşleme türlerine göre biraz daha yüksek olabilir. Tam eşlemeler, kelimeler üzerinde tam hakimiyet kurmanızı sağlar. Çoğul ekler ve bağlaçlar sınırlamaya tabii değildir. Bu yüzden kelimeniz eksik olsa bile ekli aramalarda gösterilebilir.

Tam eşlemeyi örneklendirelim;

Tam eşlemeli anahtar kelime: “erkekler için ayakkabılar”

✔️ Reklamlar Aşağıdaki Gibi Aramalarda Gösterilebilir:
ayakkabı erkek
erkek ayakkabıları
erkek ayakkabı
erkekler için ayakkabı
❌ Reklamlar Aşağıdaki Gibi Aramalarda Gösterilmez:
erkek tenis ayakkabıları
erkek çocuk ayakkabıları
erkekler için uygun fiyatlı ayakkabılar

Hedeflere Göre Teklif Stratejisi Geliştirme

Yüksek Trafik İçin

Google Ads reklamlarında, temelde anahtar kelimelere veya kampanyanıza yüksek trafik çekmek için TBM (tıklama başı maliyet) belirlenebilir. Anahtar kelimelerinizin hangisini sıralı, tam veya geniş eşleme olarak planlayacağınızı iyi bilmelisiniz.

Sitede İşlem Yapılması (Dönüşüm Kuruluysa)

Sitenizde müşterilerin doğrudan işlem yapmasını isteyip dönüşüm izleme özelliğini kullanıyorsanız dönüşümlere odaklanmak sizin için en uygun seçenek akıllı tekliftir.

Marka Bilinirliğinin Artırılması Amacı

Marka bilinirliğini artırmak için görüntülü reklam ağı üzerinde verdiğiniz reklamlarda gösterimlere odaklanmak ve bin görüntülenebilir gösterim başına maliyet (gBGBM) teklifini kullanmak etkili bir stratejidir.

Video Reklamları İçin Görüntüleme ve Etkileşim Arttırma

Görüntüleme başına maliyet (GBM) veya teklifinizi bin gösterim başına maliyet (BGBM) olarak vermek sizin için en uygun seçenekler arasındadır.

Teklifler İçin Küçük Bir Örnek

Ayrıca, web siteniz üzerinde bir trafik oluşturmak istiyorsanız TBM için iki farklı teklif bulunmaktadır. Bunlar otomatik teklif ve manuel teklif stratejileridir. Otomatik teklif için ortalama bir günlük bütçe ile reklamın dinamizmine göre hareket eder. Bir nevi reklamı kendi haline ve Google tekliflerine göre optimize edilmesine onay vermiş olursunuz. Diğer bir teklif olan manuel teklif stratejisi ile de seçtiğiniz kelimelerin ortalama TBM fiyatlarına bakarak günlük tıklama oranına göre kısmanıza fayda sağlar. Örneğin, “en yakın pizzacı” şeklinde bir kelime grubumuz var. Harika pizzalar yapıyorsunuz. Size reklamdan ulaşacak en yakın konumdaki kullanıcıları hedeflediniz.

Şimdi bu kelimenin TBM’si (tıklama başı maliyeti) ₺4 olsun. Yani reklama biri tıklarsa ₺4 TL ye kadar harcama izni vermiş oluyoruz. Eğer bu kelime ₺5 olsaydı biz de teklifimizi en düşük ₺5 yapabilirdik. Yalnız pizza servisi yapan bir tek siz değilsiniz diyelim. Rakipleriniz de reklam veriyor. O zaman üst sıralarda daha fazla görünmek için teklifinizi ₺6 yapabilirsiniz. Bu sizden her tıklama için ₺6 alınacağı anlamına gelmez. Sadece üst teklifinizi belirtmiş olursunuz. Eğer kelimenin ertesi gün değeri ₺7 olursa reklamınız ya ilk sayfalarda görünmez ya da diğer sayfalarda nadiren tetiklenir.

Google Ads bir işletmenin reklamlarını yayınlayabileceği gelişmiş bir reklam platformudur. Ads reklamlarının faydaları bir işletme için oldukça önemlidir. Çünkü Ads, ne istediğini bilen kullanıcıların karşısına çıkarak onlara satış yapmayı kolaylaştıran bir platformdur.

 • Detaylı hedefleme (yaş, bölge, ilgi alanları, iş ortağı sitelerde gösterim, konum bazlı, dil, kelime veya cihaz odaklı) yapmamıza olanak sağlar.
 • Minimum tutar olmaksızın ayda günde veya reklam başına teklif verilebilir. Otomatik teklif seçeneği ile yönetim mümkündür.
 • Hızlıdır. Zamana göre değil performansa göre değişkenlik gösterir.
 • Davranış ölçümü ve raporlama konusunda ileri düzeye sahiptir.
 • İstemediğiniz kelimeleri eklemek ve bu kelimelerden türeyenleri engellemek oldukça basittir.
 • Tam, sıralı ve geniş eşleme ile kullanıcıların arattıkları kelimelerin içinden sıyrılarak görünmenizi sağlar.
 • Bir kampanya oluşturduktan sonra dilediğiniz kadar Reklam Grubu ve bunların da altında reklamlar oluşturmanıza imkan sağlar.
 • Rakiplerinizin teklif aralığı hakkında ipuçları verir.
 • Kelimeleriniz için anahtar kelime puanı tanımlar. Bu puan ile reklamlarınızın optimizasyonunu takip edebilirsiniz.
 • O gün içinde aratılan kelimeleri ve o kelimelerden kaç tıklama alındığını kolayca raporlar.
 • Sitenizin index almasını beklemek zorunda değilsiniz. Dilerseniz birkaç dakika içinde ilk ziyaretçilerinizi hatta ilk siparişlerinizi bile almaya başlayabilirsiniz.

Reklam Kampanyanız Nasıl Yönetilir?

Reklam uzmanımız tarafından belirlenen bir kampanya çerçevesinde reklamlarınız gruplara ayrılarak yönetilmektedir. Bununla beraber grupların altında farklı reklamlar oluşturulup kampanyanızı daha fazla kitleye alternatif şekilde gösterilebiliyoruz. Bunu şu örnekle çok daha iyi anlatabiliriz. Örneğin kampanyamızın adı “Yedek Parçalar” olsun. Bu kampanyamızı reklam gruplarını ayırıp detaylandıralım. “Araç Yedek Parça”, “Motor Yedek Parça” ve “Aksesuar” olarak 3 farklı reklam grubu olduğunu düşünelim.

Her reklam grubunun altında birden fazla duyarlı reklam ve metin reklamı oluşturabiliriz. Bu da şu demek oluyor. Duyarlı reklamlarda 15 başlık alanı (30 karakterlik) ve 4 farklı açıklama alanı (90 karakterlik) bulunmaktadır. Ayrıca bu başlık ve açıklamalar kullanıcıların yazdığı kelimelerle eşleştiğinde reklam kullanıcıya gösterilmektedir.

Tüm bu süreçlerin yönetildiği, takibinin yapıldığı, günlük bütçe, toplam bütçe, tarihler, kullanıcıların yaptıkları işlemin takip edildiği etkinlik takibi ve daha birçok etkileşim Google Ads reklamları üzerinden izlenerek raporlanır. Kullanıcıların aratacağı kelimeleri kampanyamıza veya reklam gruplarını ayrı ayrı seçme imkanınız bulunmaktadır. Bu da reklamın ilgili içerik barındırılan versiyonunu getirmektedir. Aksi halde “yedek parça” kelimesi aratıldığında kullanıcı farklı bir malzemenin yedek parçasını arıyor olabilir. Eğer bu senaryoda kullanıcı sitenize giriş yaparsa hem sitenizden hemen çıkacak hem de gereksiz bir tıklama ile bütçeniz azalmaya başlayacaktır. Yani bir reklam grubunuz “Motor Yedek Parçası” ise “araç aksesuarı” kelimesini reklam grubunuza eklemeyiniz.

Google Ads üzerinden 6 farklı reklam türü bulunmaktadır. Bu modeller arama ağı, görüntülü reklamlar, alışveriş, video reklamları, uygulama içi ve akıllı reklamlardır.

Arama Ağı Reklamları

Kullanıcıların arama kutusunda arattıkları kelimelerin reklam verenlerde bulunması sonucu bir algoritmaya göre listelendiği alanlardır. Normal arama sonuçlarının üstünde yer alır. “Ücretli sponsorlu reklam” ibaresi bulunur. Üstte maksimum 4 altta maksimum 3 adet olmak üzere gösterim yapılır.

Görüntülü Reklam Ağı

Google Adsense hizmeti ile reklam kabul eden iş ortaklarının sitesinde belirli ölçülerde hazırlanan görseller daha önce sitenize gelen kullanıcılara gösterilen reklam modelidir. Burada kullanıcılar sitenizden çıktıktan sonra onlarla yeniden bir etkileşim kurmak için tercih edilmektedir.

Google Ads Alışveriş

Aktif olarak birçok alanda satış yaptığınız bir ürünü Google üzerindeki “Alışveriş” sekmesi üzerinden satış sunabilirsiniz. Reklamı Ads üzerinden, ürünlerinizi de Google Merchant Center üzerinden doldurulabilmektedir. Bir katalog yapısında çalıştığı için bir kaynaktan XML ile çekebilir veya birçok düzenlemeyi yapabilirsiniz.

Video Reklamları

Bu reklam modelinde hem YouTube hem de Google iş ortağı olarak geçen sitelerde yayınlanmaktadır. Günümüzde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bunlar 6 farklı türe ayrılır. Atlanabilir yayın içi, atlanamayan yayın için, video discovery, bumper reklamlar, yayın dışı ve masthead reklamlardır.

Google Ads Uygulama Reklamları

Uygulamalarınızın indirilmesini temel alan yapılardır. Reklamlarınız hem Google Play, YouTube, keşfet ve Google görüntülü reklam ağı üzerinde gösterime girebilmektedir.

Ads Akıllı Reklamlar

Detaylarla uğraşmak ve profesyonel ayarlar olmadan reklam vermek için kullanılır. Google arama, iş ortağı siteler, maps ve görüntülü reklam ağı genelinde gösterilmektedir.

Google Ads’te Reklam Nasıl İlk Sırada Çıkarılır?

Bunun tam olarak net bir cevabı yoktur. Çünkü şartlar, rakipler, anahtar kelime ihtiyaçları, kullanıcı davranışları ve teklif usulleri sabit olmadığı için net bir cevabı da yoktur.

Yalnız, Google Ads reklamları bizlere hangi durumlarla karşıladığımızda neler olacağı konusunda ipuçları vermektedir. Bize en temel düzeyde uyarılar olarak; hızlı site, alakalı sayfa, alakalı kategorilendirme, anahtar kelime içeriği ve beklenen TO (tıklanma ortalaması) iyileştirilmesi için öneriler sunuyor. Performansınızı artırmak için Kalite Puanını kullanmanın 5 yolu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Reklam Sıralamanız Neye Göre Listelenir?

Reklam sıralamanız beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi olan 3 bileşeninin birleşik performansına göre hesaplanır.

Bu hesaplama sonucunda reklamınızın tam performans ile çalışması için mutlaka reklam öğrenme sürecinin tamamlanmasını öneriyoruz. Bu aşamadan sonra anahtar kelime puanınız ve performans önerileriniz sisteme düşecektir. Son olarak reklamı iyileştirmek için gerekli koşulları sağlıyor, negatif kelimeleri kampanyanıza dahil ediyoruz.

Google Reklam Ajansı

Dijital pazarlama dünyasının en değerli basamağı olan Google Ads reklamları kullanıcıların halihazırda almaya istekli olduğu ve bunun için siteleri ziyaret etmek istediği bir platformdur. Bu nedenle Ads diğer reklam platformlarından oldukça farklıdır. Düşük maliyetlerle daha fazla müşteri kitlesine ulaşmak için uzman desteği almanız şarttır. Bir reklam kampanyasının tam olarak düzene oturması uzun süreçler alabilmektedir. Bu da fazladan TBM ödemenize ve etkisiz kampanyalara neden olacaktır.

Google reklam ajansı olarak sizleri daha fazla kitleye en uygun maliyetlere taşımak için hazırız. Çünkü bu alanda Google Yeterlilik Testlerini başarıyla tamamlayıp sertifika almayı hak eden ekibimiz ile hizmet veriyoruz. Edindiğimiz bilgi ve tecrübeler dijital dünyada işinize yüksek değer katacaktır. Güvenilir, düzenli ve şeffaf yönetim anlayışımızla hesaplarınızı temiz şekilde oluşturup tüm işlemlere sizin adınıza alınan mail adresi üzerinden ilerliyoruz. Reklamlarınızı yönetirken sadece yönetim ve danışmanlık ücreti talep ediyoruz. Ayrıca reklamlarınızın tüm ödemelerini bireysel olarak Google’a ödeme yöntemi ekleyerek tamamlayabilirsiniz.

2011 yılından günümüze kadar yüzlerce küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümesine katkı sağladık. Kampanyalarınızı nasıl ve hangi strateji ile geliştireceğimizi çok iyi biliyoruz. Reklam bütçelerinizi boşa harcamak yerine etkili şekilde kullanmayı ve harcananın yerine daha fazlasını kazanmayı birlikte başarabiliriz.

Google Ads danışmanlığı birçok bireysel ve kurumsal firmaya sunmuş olduğumuz reklam çözümlerine verdiğimiz addır.

Çünkü ads sayesinde internet üzerinde arama yapan kullanıcıların önüne doğrudan çıkmamız sağlanır. Bu yüzden hedef kitle ile birebir sıcak satış yapma imkanımız bulunmaktadır. Birçok özelliği ile tercih edilen Google Ads reklamları birçok işletmeye henüz yeni kurulduysa bile aynı gün reklam yapıp müşteri kazanma imkanı sağlar.

Reklamların son derece etkili ve profesyonel bir şekilde hazırlanması sitenizin yüksek kalitede kurgulanması reklam performansınızı doğrudan etkileyecektir. Reklam ile site arasındaki akışı doğru yönetmiş olmanız hem reklam maliyetlerinizi düşürecek hem de daha fazla kişiye ulaşmanıza imkan sağlayacaktır. Bu nedenle Google Ads reklam verme konularında tüm Google eğitimlerinden başarıyla geçmiş ve sertifika almaya hak kazanmış dijital pazarlama uzmanlarımız tarafından hesaplarınızı yönetir. Sağladığımız hizmetlerle işletmenize yüksek getiri kanallarını açıyoruz. Artık daha fazla kişiye doğrudan ulaşabilir ürün ve hizmet satışlarınızı artırarak aynı dakika içerisinde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bunun için hesabınızı profesyonel Google reklam danışmanlarımız yönetmelidir. Siz de Google Ads hesabınızı yönetmemizi istiyorsanız bize aşağıdaki formdan ulaşabilir daha az bütçe ile daha fazla potansiyel müşteri elde edebilirsiniz.

Google Ads yönetimi paketlerimizi göz atmak isteseniz buradan bakabilirsiniz.

Hizmet Destek Formu

Hemen bizimle iletişime geçin ve birlikte sınırları zorlayalım!