Makale Yazarlığı Eğitimi

Web sitelerinin içerisine uygun hazırlanan SEO uyumlu içerikler kolay indekslenmekte ve sitenizi üst sıralara taşımaktadır. Bu online eğitim ile semantik içerik yazarı olmaya ne dersiniz?

Makale yazarlığı son yılların en popüler mesleklerinden biri oldu. Bunun sebebi hem karantina döneminde hem de dijital medyanın gelişmesiyle birlikte sitelerin arama sonuçlarında yükselmeye çalışması mesleğin ilerlemesinde en büyük etken olmuştur.

Web sitelerinin içerisine uygun hazırlanan SEO uyumlu makaleler kolay indekslenmekte ve kullanıcıların karşısına çıkmayı kolaylaştırır. Web siteleri bu yöntemlerle doğal ve kalıcı yükseliş sergilemektedir. Makale yazarlığı yaparken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Eğitim boyunca birçok konunun üzerinde gerekirse fazladan durarak makale yazarı olma yolunda sizlere tam destek sağlamayı hedefledik.

Tam olarak özgün metinler oluşturma ve bunları SEO uyumlu olarak düzenleme üzerine kolaylıkla çalışmaları rahatlıkla yapabileceksiniz. Dilerseniz ofis ortamında dilerseniz evinizde kahvenizi yudumlarken bilgisayarınız veya telefonununuz ile kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Nerelerde iş imkanlarınız olacağınız aşağıda aktarmaya çalışalım.

Sizler için hem birebir makale yazarlığı eğitimi verdiğim gibi aynı zamanda Udemy platformunda da eğitim setimizi sundum.

Makale Yazarlığı Yapanlar Nerede Çalışabilir?

Bir makale yazarı ya da diğer adıyla içerik yazarı birçok alanda kolaylıkla çalışabilmektedir. Önemli olan sakin bir ortamda rahat çalışabilmektir.

  • Sosyal medya ajanslarında,
  • Dijital pazarlama ofislerinde,
  • İnternet üzerinden satış yapan firmalarda,
  • Emlak ve danışmanlık firmalarında,
  • Tanıtım ve blog amaçlı içeriklere sahip sitelerde,
  • Evden freelance yapılan işlerde,
  • Küçük, orta ve büyük işletmelerin içerik yazarlığı veya editörlüğü bölümlerinde makale yazarı olarak çalışabilirler.

Makale Yazarı Olmak Zor Mu?

Makale yazarı olmak gibi bir hedefiniz varsa bazı özelliklerin sizde olması içerik yazabilmenizi tetikleyecektir. İyi içerikler üretmeniz ve Google üzerinden alacağınız dönüşler büyük referanslar arasında gösterilebilmektedir. Bu yüzden makale yazarı olmak zor değil. Yapabileceğinize inanın ve bunu en iyi şekilde yapın. Bu sizi profesyonel bir içerik yazarı konumuna taşıyacaktır. SEO uyumlu makale yazarı olmak sizlere internet ve bilgisayarın olduğu her noktadan çalışabilme imkanı sunması demektir.

Makale Yazarlığı Dersinde Neler Anlatılır?

Araştırma ve Öğrenme Süreci

Bir konu hakkında bir içerik yazılacaksa eğer mutlaka o konu hakkında etraflıca araştırma yapılmalıdır. Müşteriden istenen rakip siteler incelenerek yazı analizi yapılmaktadır. Bu analizin sonucunda hazırlanacak olan makalenin tam olarak konusu kavranmalıdır. Çünkü içerik yazmak sadece kelimeleri yan yana dizmek değildir. Anlam ifade eden başlığına uygun içerikler ile kullanıcı ihtiyaçlarına cevap vermelidir.

Yazı Kurgusu ve Konuya Hakimiyet

Oluşturulan yazı eğer sıcak ve samimi bir blogda yayınlanacaksa anlatım dilinizi de öne göre seçmeniz gerekecektir. Eğer kurumsal bir içerik yazıyorsanız mutlaka birinci ve ikinci çoğul şahıs (Biz ve Siz) ile yazmayı deneyebilirsiniz. Bu o yazıyı okuyan için bir çizgi ifade edecektir. Bu yüzden bir makale yayınlanacağı kitleye özel olarak yazılmalıdır. Tüm bunlar yapılırken konuya olan hakimiyetin asla kaybedilmemesi gerekir.

Anahtar Kelime Tespiti

İyi bir içeriğin en önemli noktalarından biri de anahtar kelime tespitidir. Çünkü içeriğin, anlatıldığı konuyu doğru yansıtması doğru kullanıcılara ulaşmasının da yolunu açacaktır. Bu nedenle seçtiğiniz anahtar kelimeler içeriklerin daha fazla oranda trafik (ziyaretçi) getirmesine imkan sağlayacaktır. Google ve diğer arama motorlarının en dikkat ettiği konuların başında kaliteli içerik bulunmaktadır.

Yazının birçok yerden trafiğe sahip olması onu alanında iyi bir noktaya taşıması için yeterli olacaktır. Kurs içerisinde en doğru anahtar kelimenin tespit edilmesi ve kullanıcı niyetinin ortaya çıkarılması kritik derslerimiz arasında olacaktır.

Başlıkların Belirlenmesi

Anahtar kelimelerin belirlenmesinden sonra etki başlıkların oluşturulması hem yazının hiyerarşisi hem de akış için oldukça önemlidir. Çünkü başlıkları doğru kullanmak trafik ve sıralamamızı doğrudan etkilemektedir. Yazınızın en temel anahtar kelimesini h4, h5 veya h6 yapmanız makalenizin bulunmasını zorlaştırabilir. Makalenizin anahtar kelimelerinden kullanıcı niyetini tahmin ederek etkili makaleleri yazabileceksiniz. Bunun için derslerde gerekli tüm uygulamalar canlı olarak yapılmaktadır.

Linklendirme, Alıntı Yapma ve Redaksiyon

Yazınızı yazmış olmak tek başına indekslenmesi için yeterli görülmemektedir. Makale yazarken makalenin içeriğinde ilgili başka konuya link vermek okuyan kullanıcının hem başka sayfalarınızı ziyaret etmesine hem de hemen çıkış oranınıza pozitif katkıda bulunacaktır. Bu tür linklerin ne olduğu ve nasıl kullanılması konusunda gerekli bilgileri derslerimizde öğrenebileceksiniz.

İçerik yazarı olarak yazdığınız bir içeriği çokça okumanız fayda sağlasa da okuması için başkalarına göndermeniz doğru bir davranış değildir. Sizin araştırdığınız kadar bilgisi olmayan insanlardan içerik düzeltmesi istemeniz yazılarınızda cümle düşüklüğüne neden olabileceği gibi hatalı cümlelerin tespiti konusunda da zorluklar yaşayacağınız durumlara neden olabilmektedir. Bu yüzden derslerimizde redaksiyon (yazılmış bir metni dil, anlatım, içerik vb. yönlerinden gözden geçirip düzelterek yayıma hazır duruma getirme.) konularına da fazlasıyla değineceğiz.

Hizmet Destek Formu

Hemen bizimle iletişime geçin ve birlikte sınırları zorlayalım!