SEO hizmeti, en basit haliyle arama motorlarının sitelerimizde yer alan yazıları, resimleri ve dokümanları daha rahat tanıyıp indekslenebilmesi adına yapılan teknik ve görsel düzenleme maddelerinin bütünüdür.

Bu maddeler birçok kaynakta da belirtildiği gibi 200’den fazla kriterin sıralama sonuçlarına etki ettiği yönünde görüşler bulunmaktadır. SEO için bizce kriter sayısından daha önemli olan bir şey de kullanıcı dostu hazırlanmış özgün içeriktir. Sadece içerik ile SEO hizmeti verilemediğini edindiğimiz tecrübeler sonucu gönül rahatlığıyla aktarabiliriz.

Çoğu zaman aynı sektörde yer aldığınız bir firmanın sizden çok sonra yayına başlasa bile sizin önünüzde çıkması bu sebeple mümkün olabilmektedir. Kriteri sadece içerik olarak düşünmek yerine; domain yaşı, site otoritesi, aldığı veya verdiği linkler, kaliteli bağlantılar, sayfa içi bağlantılar, hız optimizasyonu vb. birçok kriterin de belirleyici olduğunu söyleyebiliriz.

SEO Danışmanlığı

SEO danışmanlığı sayesinde istediği noktalara ulaşan müşterilerimiz dijital reklam çalışmalarıyla da arama sonuçlarındaki yerlerini sağlamlaştırmaktadır. Peki SEO danışmanlığı yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor ve ne gibi kriterler olmazsa olmazımızdır biraz bunlardan bahsedelim.

Arama motoru optimizasyonuna başlamadan önce web sitenize hem teknik hem de görsel açıdan müdahale edilebilmelidir. Çünkü gerekli görüldüğünde yönetim paneliniz üzerinden birtakım içerik girişleri ve meta-title işlemleri yapılması gerekir. Ya da ekstra yazılım müdahalesi gereken noktalarda yazılım ekibinize ileteceğimiz bazı notların siteye uygulanması söz konusu olacaktır.

Sitenizi üst sıralara çıkartmak için uyguladığımız stratejik, teknik ve taktiksel çalışmalar etkilerini daha ilk aylarda vermeye başlayacaktır. Düşük ve orta düzeyde rekabete sahip kelimelerde ortalama SEO hizmeti için çalışma periyodu en düşük 6 aylık bir plan dahilinde yapılmalıdır. Çünkü önce geçmiş temizlemesi, teknik düzeltmeler ve içerikler Google nezdinde hemen algılanacak metrikler değildir. Zamana yayılan çalışmalar sitenizin otoritesini ve değerini Google gözünde değerli hale getirecektir.

Google bir anda yapılan köklü değişimleri hemen baz almaz maalesef. Onun devamlılığının olmasını bekler. Bu nedenle ilk 6 ay başlangıç için çoğu zaman yeterli olmaktadır. 9 ve 12 aylık çalışmalar yüksek rekabete sahip kelimelerde tercih edilmelidir. Çünkü rakip de çoktur rekabette. Bu kadar rekabete sahip siteler yerlerini korumaya çalışırken dahi arka planda çalışmaya devam eder. Durmaksızın çalışmak ve site ile ilgilenmek ileri planda kelimelerinizde önce ilk sayfalara daha sonra ilk sıralara doğru yükselmesini sağlayacaktır.

SEO ile destekleyeceğiniz reklam çalışmaları, sürecin daha kısa sürmesine ve daha fazla kullanıcıya ulaşmanız anlamına gelmektedir. Faydalı bir arama motoru optimizasyonu için uzman SEO ekibimizden destek almanızı öneriyoruz.

SEO Hizmeti Veren Firmalar

Günümüzde arama motoru optimizasyonu konusunda uzman bir SEO firması bulmak bir hayli zordur. Web sitesi için gerekli olan SEO çalışmalarını en kısa sürede ve en profesyonel şekilde yaptırmak isteyen markalar için doğru SEO firmasını seçmek oldukça önemlidir. Çünkü her geçen gün rekabetin hızla arttığı sanal dünyada var olabilmek ve rakipler arasından sıyrılabilmek, ancak doğru SEO çalışması ile mümkündür. Arama sonuçlarında üst sıralara yükselmek, satışlarınızı artırarak işinizi büyütmek için SEO hizmeti veren firmalar arasında tercih yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Firmanızı dijital dünyada en üst sıralara çıkaracak SEO firmasını bulmak için aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekir:

 • Web siteniz için hedeflediğiniz konum tam olarak nedir? Nasıl bir müşteri kitlesine hitap etmek istiyorsunuz? gibi soruları cevapladıktan sonra arayışa başlarsanız, doğru  SEO firmasını çok daha şekilde bulabilirsiniz.
 • Ekibinde SEO uzmanı olmayan ancak SEO firması olarak hizmet veren ajanslar yerine kadrosunda alanında uzman bir SEO uzmanı olan firmaları tercih etmeye özen gösterin.
 • Profesyonel SEO firmaları çalışmaya, web sitenizi analiz ederek başlarlar. Bu nedenle analiz işlemini yapmadan optimizasyon aşamasına geçen firmaları tercih etmeyin.
 • SEO uzmanlığı, her geçen gün yenilenmeyi ve gelişmeyi gerektiren bir uzmanlık alanıdır. Bu nedenle yalnızca yıllar süren tecrübesi referans gösteren firmalardan ziyade yenilikçi SEO çalışmaları ile size güven veren bir SEO firmasını tercih edin.
 • SEO hizmeti, içerisinde pek çok çalışmayı barındırdığından tek kişilik değil, alanında uzman kişilerden oluşan profesyonel bir ekip işidir. Bu nedenle SEO firması seçerken kodlama, tasarım, özgün içerik, sosyal medya gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış kadroya sahip bir SEO firmasını tercih etmeye özen gösterin.

SEO hizmeti veren firmalar arasında yenilikçi çalışmaları sayesinde fark yaratan Dijital Yuva ile iletişime geçebilir, web sitenizi arama motoru sonuçlarında ilk sıraya taşıyabilirsiniz.

Kurumsal SEO Hizmeti

Kurumsal SEO hizmeti bir işletme için oldukça önem ifade etmektedir. SEO çözümlerimiz ile işletmenizi aratılan kelimeler de üst sıralara çıkarabiliyoruz. Bunun için profesyonel SEO hizmeti alınması gerekir. Çünkü gerçek SEO kuralları tecrübe ve deneyimin buluşmasıyla oluşmaktadır. Her şeyi yaptığınız zaman isteğinizin gibi yukarıda çıkamıyorsanız söz konusu eksik SEO yapılmış olabilir.

Bazı şeyler yolunda gitmiyorsa istediğiniz performansı alamıyorsanız kurumsal SEO hizmeti talep ederek sitenizin arama sonuçlarında yerini üst sıralara sabitleyip sizi sektörümüzün dijitaldeki lideri yapabiliriz. Bunun için profesyonel SEO uzmanlarımızdan kurumsal SEO danışmanlığı talep edebilirsiniz.

SEO Firması

SEO firması olarak kurumsal firmaların web sitelerini istedikleri konuma getirene kadar çalışmalar yürüten bu çalışmalarla birlikte web sitelerinin üst sıralarda çıkması için çalışmalar yapan kurumdur.

Normal koşullar altında bilişim sektörünün bir departmanı gibi görünse de aslında tamamen farklı bir iş alanında ve kendi altında birçok alt kola ayrılan pazarlama alanıdır. Bir dijital pazarlama alanı olsa da SEO farklı trafik kaynaklarından da beslenmelidir. Bu nedenle SEO yaptıranlara sosyal medya yönetim hizmeti de sunabiliyoruz.

İşinizi Gerçek SEO Firması ile Büyütün

Ticaret yapan işletmelerin ilk ve öncelikli amaçları arasında satışlarını bir an önce artırmak ve böylece işlerini hızlıca büyütmek yer alır. Günümüzde işletmelerin bu amaçlarını gerçekleştirmek için dijital dünyada var olmaları neredeyse bir kural haline gelmiştir. Çok büyük bir potansiyel müşteri kitlesi ile buluşma imkanı sağlayan arama motorlarında üst sıralara çıkmak, firmalar için en önemli konulardan biridir. Bunu sağlamak için de mutlaka alanında uzman bir SEO firması ile görüşüp hizmet almak gerekir.

Firmalar için işlerini büyütmenin yolu, ilk olarak satışlarını artırmaktan geçer. Bunun için de her alanda potansiyel müşterilere ulaşmak son derece önemlidir. E-ticaret firmalarının satışlarını artırmasını sağlayan en önemli hizmetler arasında ise SEO çalışmaları yer alır. SEO danışmanlığı hizmeti veren ajanslar sayesinde arama motorlarında daha yüksek sıralara yerleşen firmalar, hedef kitleleri ile kolayca buluşarak satışlarını hızla katlar. Bu sayede işlerini büyütmenin yanında dijital dünyadaki görünürlüklerini artırarak uzun süreli ve sadık bir müşteri kitlesi edinebilirler. İşini özenle ve en profesyonel şekilde yapan gerçek SEO firması Dijital Yuva, SEO hizmetleri ile sektörde öne çıkan bir SEO ajansı olmayı başarmıştır.

Siz de web sitenizi arama motorunda en üst sıralara taşıyarak işinizi en hızlı ve etkili şekilde büyütmek istiyorsanız, bizimle hemen iletişime geçmelisiniz.

SEO Firması

SEO Firması ile Web Sitenizi Öne Çıkarın

SEO çalışması, dijital dünyada var olmak ve bu varlığı her geçen gün artırarak devam ettirmek isteyen firmaların mutlaka alması gereken bir dijital hizmet türüdür. İngilizce bir kelime olan SEO, “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Kurumsal ya da e-ticaret hizmeti sunan markaların Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkması için SEO çalışması yaptırmaları gerekir. Aksi halde SEO açısından eksik ya da yetersiz web sitelerinin kullanıcıların arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenmesi mümkün değildir.

Dijital pazarlama araçları arasındaki en etkili yöntemlerden biri olan SEO çalışması, her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlar. Aynı zamanda mevcut ziyaretçi trafiğinizi artırarak web sitenizden daha fazla verim almanızı kolaylaştırır. Tüm bunların yanında SEO çalışması yaptırmanın web sitenize sağlayacağı faydalar arasında şunlar sıralanabilir:

 • Marka bilinirliğinin artması
 • Organik trafiğin artması
 • Dönüşüm oranlarının yükselmesi
 • Rakipler arasında öne geçmek
 • Uzun vadeli ve etkili bir çalışma stratejisi
 • Dijital pazarlama maliyetlerini azaltmak
 • Dijital reklam bütçesini çok daha verimli şekilde kullanmak
 • Dijital reklamlardan daha fazla geri dönüş elde etmek
 • Google ADS alanında reklam maliyetlerini azaltmak

Alanında uzman ekibi ile hizmet veren Dijital Yuva, profesyonel ve etkili SEO çalışmaları ile firmanızı dijital dünyada zirveye çıkarır. Arama motoru sonuçlarında ilk sıralara yükselmenizi sağlayarak rakipleriniz arasında büyük avantaj elde etmenizi sağlar. Web sitenizi geliştirerek firmanızı

Dijital Yuva SEO firması tüm bu çalışmalarını uzman ekibi ile yapmaktadır. Eğer siz de işletmenizin geleceğine yatırım yapmak istiyorsanız hemen bir SEO paketi seçerek bize ulaşın.

SEO Nedir? SEO’nun Önemi

SEO, yukarıda da bahsettiğimiz gibi Search Engine Opmization kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçe’de arama motoru optimizasyonu olarak bilinen bu işlem sektörde SEO kelimesi ile tabir edilmektedir. SEO hizmeti; sitelerin teknik ve görsel anlamda arama motoru botları tarafından kolayca indekslenmesini sağlayacak şekilde yapılan çalışmalar bütününü ele almaktadır.

SEO’nun önemi dijital pazarlama araçlarının içindeki en verimli yöntemlerden biri olmasıdır. Bu nedenle mevcut ziyaretçileriniz sizlere doğal yöntemlerle ulaşmaktadır. Ayrıca trafik oranının artırmasına direkt olarak pozitif etki etmektedir. Bu etki sizleri o anahtar kelimede yukarı çıkarmak için yeterli olacaktır. Yalnız, sitenizin tıklama almasına rağmen herhangi bir şekilde üst sıralara çıkmadığını gözlemliyor olabilirsiniz. Bu ciddi bir durumdur. Ayrıca sitenizin kapsamlı olarak incelenmesi ve raporlandırılması gerekmektedir.

Bizlerden siteniz için ücretsiz SEO analizi talep edebilirsiniz. Uzman ekibimiz sitenizi tüm sayfa ve içeriklerine göre inceler. Kritik hataları, uyarıları ve notlarını sizlere iletir. Sonrasında oluşturacağımız rakip ve kelime analizi ile hangi kelimede ne kadar süreli bir çalışma yapılması gerektiği belirlenmektedir. Oluşturulan çalışma planı dahilinde sunduğumuz uygun fiyatlarla sizlere profesyonel SEO hizmeti sunabiliriz.

Pürdikkat yaptığımız SEO çalışmaları ile sitenizi Google’a sevdiriyoruz. Bu yüzden hergün daha fazla kullanıcıya erişmeniz mümkün. Bu sayede ziyaret istatistiğiniz artarken aynı zamanda hem müşteriniz hem de satışlarınız artmaya başlar.

Sunduğunuz bir hizmet kelimesinde ilk sayfada olmakla ilk sırada olmak arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. Çünkü kullanıcılar arama sonuçlarındaki en alakalı sonuçların ilk üç sırada olduğunu düşünmektedir. Bunu düşündüren neden ise Google ve diğer arama motorlarının algoritmalarına güveniyor olmalarıdır. Bu nedenle ilk üç sıraya dahil olmak için kullanıcıların arattığı içeriğe en uygun bilgileri vermeniz gerekmektedir. Dediğimiz gibi, siteniz teknik anlamda yetersizse eğer içerikleriniz üst sıralarda yer almanızın önüne geçebilmektedir.

Arama motorlarının çalışma mantığı üzerine hazırladığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Siteniz için uygulanacak arama motoru optimizasyonu sayesinde sitenize gelen ziyaretçileri potansiyel müşteriye çevirebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için tüm çalışmalarımızı belirli bir düzen içinde kararlı adımlarla atıyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilindiği üzere arama motoru optimizasyonu tek bir başlık altında anlatılan veya uygulanan bir işlem değildir. Bu nedenle sizlere en doğru bilgileri en basit haliyle üç farklı ana kategoride aktarıyoruz.

SEO Hizmeti İçin Site İçi Faktörler

Title ve Description

Sitemizin tüm sayfalarında olması gereken verilerdir. Title, sayfanın başlığıdır ve sekmede görünmektedir. Html dökümanında <head> </head> tagı kapanmadan kullanılması gerekmektedir. Description da yine aynı şekilde <title> </title> taglarından sonra kullanılmalıdır. Bu veriler her sayfaya özel olmalı ve birbirlerini tekrar etmemelidir.

Metin İçindeki H Başlıklar

Yazılarımızı yazarken en temel hatalardan biri içerikte kullanılması gereken başlıkların doğru kullanılmadığı söz konusudur. Her zaman sitenin sayfasında 1 adet H1 başlığı bulunması şarttır. Teyit için tarayıcı üzerinden kaynağı görüntüle yapıp “<h1>” olarak aratım yapabilirsiniz. Ayrıca H başlıklarınızdan H2 ve H3’lerde anahtar kelime kullanımı yapmanız gerekmektedir. Çünkü H başlıklarına verilen rakamlar büyüdükçe önem dereceleri azalmaktadır. H1 en önemli başlıktır ve her sayfada 1 adet bulunma koşulu vardır. O sayfanın neye ait olduğunu en iyi şekilde sunar. İndeks alırken de bu başlık arama motorlarında görünür. H6 ise en son seviyedir. Ayrıca en küçük başlıktır. Konu ve alt başlıklar çok uzun değilse fazla kullanılmamaktadır.

Konu üzerinde detaylıca durduğumuz “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Resimler İçin Alt Tagı Kullanımı

Arama motorları resimleri direkt olarak okuyamadığı için bizlerden yardım ister. Bunun için biz de onun işini kolaylaştırmak adına resimleri – alt=”” – etiketindeki tırnak arasına resimin ne ile alakalı olduğunu belirtiriz. Bu şekilde resmi tanıyan botlar daha kolay indekslemektedir. Web sitelerine gelen trafiklerin büyük bölümü Görseller sekmesinden gelmektedir. Bazıları resmi kopyalamak için bazıları adım adım aradığını bulmak için :).

Anahtar Kelime Yamyamlığı

Bir site düşünün ki bir kelimede yukarıda olmak için yapmayacağı şey yok. Bilinçsizce ve hunharca her sayfaya alakalı olmasa bile anahtar kelime yazıp biri gelmezse diğeri gelsin mantığı ile gitmektedir. Son dönemde çokça karşılaştığımız bir durum olduğu için özellikle belirtmek isteriz.

Biz bir kelime düşünelim. Örneğin “İstanbul Avukat” olsun. Şimdi bu kelimeyi hakkımızda sayfasının title alanına İstanbul Avukat Hakkında – İstanbul Avukat şeklinde yazdığımızı düşünelim. Şimdi buna benzer tüm sayfaları düşünün. İstanbul Avukat İletişim – İstanbul Avukat, İstanbul Avukat Davalarımız – İstanbul Avukat vs. Bu şekilde hazırlanmış sayfalar kendi aralarında yarışmakta ve arama motoru botlarının yanlış sayfaları indekslemesine sebep olabilmektedir.

Hatalı title kullanımı gerçek sayfanızın istediğiniz yere gelmesine engel olmaktadır. Çünkü farklı sayfalar aslında birbirleri ile yarış halinde olacaktır. Arama motoru optimizasyonu yapmadan önce sizlere sunulan SEO raporunda siteniz için anahtar kelime yamyamlığı oranınızı inceleyebilirsiniz.

Kanonik URL Faktörü

Anahtar kelime yamyamlığında yapılan hataların Google’a ve diğer arama motorlarına bildirilmesi sitenizin itibarını olumlu yönde etkilyecektir. Bu sorunların çözümünde kanonik URL kullanıyoruz. Temel amacı, içerik olarak birbirini tekrar eden sayfaların gerçekte hangi sayfaya bağlı olduğunu ve hangi sayfanın indeks için dikkate alınacağını tarama botlarına belirtmektedir. <link rel=”canonical” href=”https://www.sitenizinadresi[.]com/”> şeklinde kullanılmaktadır.

Sayfa URL Yapısı

Sayfalarımıza linkleri manuel olarak oluşturuyorsak eğer; alt tire(_) olmamasına, ikiden fazla kesik çizgi (–) olmamasına, özel karakter(☠ ☯ ♥ ✌ ✖ ☢ ☣ ☤ ⚜ ❖ Σ ⊗ vb.) olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca başlığınız ne ile alakalıysa ona uygun link ismi vermeniz gerekmektedir.

Örneğin; SEO Uzmanı sayfamız var. Bu sayfamızın linki, siteadi[.]com/seo-uzmani, siteadi[.]com/seo-uzmani[.]html, siteadi[.]com/seo-uzmani[.]php veya www.siteadi[.]com/seo-uzmani[.]aspx olabilir.

Sayfa İçi Linklendirmeler

Aynı sayfa içerisinde iki farklı türde link verilebilmektedir. Ya site içi bağlantı ya da başka bir siteye bağlantılarınızı kolaylıkla verebilirsiniz. Bunun için öncelikle en az 1 adet makalenizde iç linkleme yapılması gerekir. Buradaki amaç kullanıcıların sitede olabildiğince fazla vakit geçirmesini sağlamak olmalıdır. Arama motoru optimizasyonunda sayfa içi linklemeler oldukça önemli bir kriterdir. Bu nedenle alakalı bağlantılar vermek veya daha fazla detaya sahip olan sayfaya konu gelmişken linkleme yapmanız kullanıcılar açısından da oldukça önemli olmaktadır.

Dış linkleme yaparken konu ile alakalı olan sayfalara yönlendirme yapmak yine en doğru kullanım şekli olacaktır. Dış linkleme sayısı sayfa içi linklemeden fazla olmamalıdır. Ayrıca her 4 site içi bağlantıdan sonra 1 dış bağlantı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu bağlantıları kullanırken linklere güvendiğimizi/güvenmediğimizi aktarmak adına dofollow/nofollow işaretlemesi yapabiliriz. Eğer dış bağlantıya güveniyorsak yani herhangi illegal bir site değilse ve konu ile ilgili bir kelimeden bağlantı veriyorsanız dofollow bağlantı verebilirsiniz. Aksi halde nofollow bağlantılar kullanmanızı her SEO Uzmanı olarak tavsiye ediyoruz.

Sitemap XML ve Robots.txt Kullanımı

Sitemap dosyaları, sitemizde bulunan sayfaların listesini barındırır. Bu dosyalar otomatik olarak güncellenen bir altyapıya sahipse arama motoru botları buradaki bağlantıları otomatik olarak tespit edecektir. Eğer bu dosyayı manuel olarak yüklüyorsanız sitenize herhangi bir sayfa eklediğinizde bu dosyaya da linkinizi eklemeniz gerekmektedir.

Robots.txt dosyası ise tarama botlarının hangi site klasörlerinin içeriğini taramaya yetkili olduğunu belirtmemize olanak sağlar. Her iki dokümanında sitenin kök dizininde bulunması gerekir.

SEO Hizmeti İçin Site Dışı Faktörler

SEO hizmeti için düzenli şekilde kaliteli siteler üzerinden yapılan link alışverişleri eskisi kadar olmasa da etkisini sürdürmektedir. Bu yüzden SEO hizmetimizin önemli bir bölümünü oluşturan site dışı faktörlerle

Backlink

Backlink ücretli ve ücretsiz modelde kullanılabilen dış sitelerden sitenize verilen bağlantılardır. Yani bir haber sitesinde bir yazı paylaştınız ve oradaki anahtar kelimeniz “sağlıklı beslenme” diyelim. Bu kelimeye tıklandığında sizin sitenize geçmesi geri bağlantı yani diğer adıyla backlink oluşturmaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken en temel unsur bağlantı alınan yerin siteniz ile aynı kategoride olması, site hit oranının sizden daha iyi olması ve o kategoriye çokça ziyaret akışı olması koşulunu yerine getirmelidir. Ayrıca bir link eğer nofollow ile sitenize geliyorsa arama motoru botları linkinizi takip etmeyecektir. Bu nedenle backlink aldığınız yere linkinizi dofollow olarak vermek istediğinizi belirtiniz.

Reklam ve Tanıtım

Yazılı, görsel ve dijital mecralardan yapılacak çalışmalar sitenizin marka bilinirliği açısından önem ifade etmektedir. Bu nedenle eğer farklı mecralardan reklam verirken sizleri hangi kelimelerden arattıklarına bakarak o kelimeler üzerine çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Reklamınızın birçok yerde çıkması sonucu sizi araştırmak isteyen insanların karşısına Google Ads reklam hizmeti alarak marka veya site adı ile ilk sırada çıkmayı tercih edebilirsiniz.

Sunucu Kalitesi ve Domain Kavramı

Siteniz için kullandığınız sunucunun hızı sitenizin performansı için oldukça önemlidir. Sitenize giriş yapan kullanıcılar sayfaların yüklenmesi sürecinde boş bir sayfa görmemelidir. Ayrıca “Yükleniyor…” tarzında bilgilendirmeler görmemelidir. Bu yüzden sitenizde Lazy Load (Tembel Yükleme) kullanmanız gerekir. İhtiyaç oldukça siteniz resimleri sunucudan çekecektir. Ekran dışında kalan resimler yüklenmediği için sayfa donmalarının önüne geçilecektir.

Sunucunuzda SSD disk kullanılması hızınıza hız katacak ayrı bir durumdur. Hız ve performansı yüksek tuttuğunuz sürece içerikleriniz de kullanıcılara hitap ediyorsa başarı elde edebilirsiniz. Bu konuda yazılımcınızdan destek alabilir veya bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca domain seçiminde artık anahtar kelime kullanımı sıralamayı Google tarafında etkilememektedir. Diğer arama motorları (Yandex, Yahoo ve Bing) hala site adreslerinin içinde aratılan kelimeleri dikkate almaktadır. Arama motoru optimizasyonu için sunucu seçimi oldukça önemlidir. Bu nedenle SEO işlemi yaptırmadan önce sunucunuzun gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığını bizlere sorabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) İçin Planlama ve Uygulama Süreçleri

SEO çalışması yaptırmadan önce yapılması gerekenler listesi oluşturulması gerekmektedir. Peki bu liste sizlere ne kazandıracak veya neyi ortaya çıkarmanıza katkı sağlayacak, bunları bilmemiz gerekiyor.

Şimdi, bu planlama işlemleri genel olarak sitenin durumu göz önünde bulundurup hazırlanan metriklerden oluşmalıdır. Yani sitenizi yoran bir resim mi var, sunucunuzun anlık tepki süresi yüksek mi, stil dosyalarınız ve java dökümanları çok mu fazla kaynak tüketiyor? Ya da sitenizin hangi sayfalarına giriş istediğiniz seviyelerde değil, sitede veya sayfalarda kalma süreleri düşük mü gibi bir çok sorunun cevabını önceden tespit etmeniz ve gerekli adımları atmanın planını beraber yapabiliriz.

Ön plana çıkarmak istediğiniz anahtar kelimeler için rakip analizi yapmak ve hangi konumda olduğunuzu, rakiplerin orada olmak için neler yaptığını detaylıca izlemeniz gerekir.

İçerik konusu SEO hizmeti sunan firmamız için oldukça önemli bir maddedir. Bizler rakiplerinizi geçebilmek için kullanıcı ihtiyaçlarına duyarlı içerikler oluştururuz. Bu içerikler rekabette elimizi güçlendirecek şekilde hazırlandıysa eğer sıralamalardaki yükselişiniz sizleri bile şaşırtacaktır.

SEO Yapan Firmalar

SEO yapan firmalar arasında en iyisinin Dijital Yuva olması birçok müşterimize daha kaliteli ve yüksek sektör tecrübesi ile hizmet vermemiz anlamına gelmektedir. Hizmet devamlılığı boyunca raporlar ve bilgilendirmeler yapılarak yönetim süreci ile ilgili aksiyonlar hızlıca alınmaktadır. Rakiplerin takibi ile sektörden geri kalmayıp birkaç adım daha önden giderek sektörünüze yön veren firma olmak istemez misiniz?

SEO yapan firmalar için vazgeçilmez etkenlerden biri de kendi sektörü ile ilgili gelişmeleri takip etmesidir. Bunun için yabancı kaynak dediğimiz birçok blog sayfasını takip ediyoruz. Hatta eski Google çalışanlarının hazırladığı bazı yazıları yakından takip ediyoruz. Bu durumlar karşısında bizi kaliteli ve güncel SEO yapan firmalar arasında görmeniz kuvvetle muhtemeldir.

Dikkatinizi Çekelim

SEO çalışması yapan firmalar bazı konularda sadece çıkar ve yüksek kâr odaklı düşünebiliyorlar. Bunun tek koşulu hizmetin ödemesini bir an önce alma düşüncesidir. Bu bizim benimsediğimiz bir yöntem olmadı ve olmayacaktır da. Faydası görülmeyen çalışmanın ödemesinin alınması da doğru değildir.

Ayrıca şunu da açıkça belirtiyoruz ki ilk ay herhangi bir kelimede yükseliş sergilemezseniz o ay için ücret almıyoruz. Ayrıca sonraki ay için de ücretsiz hizmet veriyoruz.

Sıkça Sorulan SEO Soruları

Web sitem indeks almıyor?

Web sitenizdeki robots.txt dosyası ve sitemap.xml de bir problem bulunmuyorsa, Google Search Console üzerinden mutlaka kapsam sorunlarını incelemeniz gerekmektedir.

Eğer bu kısımda da bir hata görünmüyorsa, Search Console üzerinden manuel olarak dizin ekleme ekleme talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için; Google Search Console’un arama kısmına dizine eklenmesini istediğiniz ancak eklenmeyen URL’leri yapıştırıp, “Dizine Eklemesini İste” demeniz yeterli olacaktır. Google, hemen sonuç vermese de birkaç gün içerisinde sorununuz yüksek ihtimalle çözülecektir.

En iyi SEO nasıl yapılır?

En iyi SEO işlemlerini yapmak için hem yazılım hem de içerik anlamında müdahaleler yapılması gerekir. 200’den fazla SEO kriterini eksiksiz olarak yerine getiren firmamız en iyi SEO işlemlerini sitenize uygulamaktadır. Gerek yazılım çözümleri gerekse içerik çözümleri üreten firmamız bu konuda rakiplerine oranla oldukça iyi bir konumdadır.

Başarılı bir SEO çalışmasının anahtarı hedef kitle ve rakip analizi yapıldıktan sonra atılacak adımlardır. En iyi arama motoru optimizasyonları yapıldığında bile birçok sitenin arasından sizin sitenizin yükseliyor olması organik yapılan çalışmaların istikrarlı yükselişine işaret etmektedir. Hacklink veya Blackhat SEO çalışmaları ile asla kalıcı yer edinemezsiniz.

Siteniz ile ilgili tarama sinyalleri açıksa eğer arama motorları yaptığınız çalışmaları en kısa sürede dikkate alıp indeksleyecektir. Yeni açılan sitelerin ilk zamanlarında bu süre yer yer 1 hafta 10 günü bulabilmektedir. Eğer bir site düzenli trafik akışına sahipse ve en az 6 ay boyunca kaliteli içerik hazırlayıp yayınlamışsa bu süre 1-2 gün içinde arama sonuçlarına yansıyacağını da gösterebilmektedir.

Arama motorlarındaki optimizasyonlar ve çalışmalar sizleri hemen ilk sıralara çıkarmaz. Çalışmalar doğrultusunda ilerleme gösterirsiniz ve size sunulan sıralama karşısında bulunduğunuz sıradaki trafikleriniz analiz edilir. Kullanıcı tarafına rakiplerinizden daha verimli zaman geçirtiyorsanız ilerlemeniz devam edecek veyahut geri sıralama kaybedeceksinizdir.

SEO çalışması yapmak ücretsiz mi?

SEO çalışması yapmak kullandığınız araçlara ve alacağınız hizmete göre değişebilmektedir. SEO eğitimi alsanız bile bazı ücretli veya ücretsiz araçlardan destek almanız gerekecektir. Bu sizlerin göremediği ve birçok sayfanın içinde yer alan hataları raporlamaktadır.

Eğer yeterli teknik bilgi ve içerik yazma tecrübeniz yoksa bunun için SEO hizmeti almanız daha doğru olacaktır. SEO hizmeti ile birçok ücretli araç ile siteniz incelenecektir. Çıkan sonuçlara göre düzenlemeler yapılır.

Web sitemizdeki SEO açısından hatalı görünen durumları görmek ve hatalarımızı optimize etmek için çeşitli SEO analiz araçları kullanmaktayız. Bu araçlar ücretli ve ücretsiz olabilmektedir. Ücretli olanlar için genellikle farklı kurlar üzerinden ödeme yapılmaktadır.

Ücretsiz olan toolların en başında Google Search Console, Google Analytics ve Google Trends gelmektedir. Bunlar, en çok tercih edilen ücretsiz araçlardır.

Bireysel ve ücretsiz araçlarla yapılan çalışmalarda herhangi bir ödeme yapılmaz. Ajanlar ise bu alanda daha tecrübeli personeller çalıştırdığı ve ücretli araçlar kullandığı için aylık düzende hizmet bedeli ile çalışmaktadırlar.

Ancak bu verilen ücretlerin karşılığının fazlasıyla alınacağını düşünürsek, bunu maddi bir kayıp olarak değil kazanç olarak görmenizi öneriyoruz.

SEO öğrenmek zor mu?

SEO öğrenmek zor mu yoksa kolay mı gibi çok soru geliyor. Kısaca; ilgi duymanız, meraklı olmanız, araştırmayı sevmeniz, yazmaktan mutlu olmanız, raporlama yaparken mutlu hissetmeniz bu mesleği sizlere sevdirecektir.

SEO öğrenmek terimsel olarak çok basit olsa da kendini geliştirme konusunda oldukça zor bir daldır. Hatta bence SEO uzmanlığı, birçok meslekten daha zordur. Genellikle “herkesin her konuda fikri var ancak kimse doğruyu görmek istemiyor” mevzusu SEO uzmanları içinde geçerlidir.

Kendiniz için sıfırdan SEO eğitimi almayı düşünebilirsiniz. Bu kendinize katacağınız büyük bir yenilik olacaktır. Eğitim sonucunda aslında kimsenin dikkat etmediği yapıları analiz etme konusunda kendinizi birçok kişiden daha iyi durumda hissedeceksiniz.

Eğer SEO öğrenmeden bu işe girerseniz yaşayacağınız bazı sıkıntıların başında başkasının tecrübesinin doğruluğuna inanıp inanmamak ile kendi yaptığınız bazı çalışmaların karşılığında etki görmek oldukça farklıdır.

Organik SEO nedir? Nasıl yapılır?

Organik SEO tam olarak arama motorlarının bizden bekledikleri çalışmayı illegal yöntemler kullanmadan gerçekleştirmektir. Buna White Hat SEO’da denilmektedir. Google ve diğer arama motorlarının kriterlerinin yerine getirilmesi sitenizi sıralamalarda yükseltmeye yarar.

Sitenizde kopya olmayan ve rakiplerinizden daha kaliteli içerikler bulundurmanız sıralamalarda yükselmenizde önemli bir katkı sağlayacaktır. Daha sonrasında ise bu kaliteli içerikleriniz sayesinde başka kaynaklar sitenize referans verecektir ve böylece otoriteniz artacaktır. Teknik tarafta ise sitenizin teknik alt yapısı sunucu, site hızı, yönlendirmeler vb. gibi konulara dikkat ettiğinizde sıralamalarda yükseldiğinizi göreceksiniz.

Güncellediğim yazı Google aramalarında güncellenmiyor

Güncellediğiniz title ve description bilgileri arama motorlarında bazen geç güncellenmektedir. Bunun birçok sebebi bulunmaktadır.

Öncelikle belirtmek isterim ki paylaşılan sayfanın meta title ve meta description alanlarında yapacağınız değişiklik sıralamanızda kullanıma göre size avantaj veya dezavantaj sağlayabilir. Sayfanızdaki verilerin birçok kullanıcı tarafından ilgi görür nitelikte olması ve ziyaret akışınızın olması güncellenme sürecini olumlu oranda etkileyecektir.

Eğer sayfanız halen güncellenmediyse Google Search Console üzerinden Google gibi getir yapabilirsiniz. Bu aşamada botlar sitenize gelecektir. Değişikliklerin indekslere yansıması biraz zaman alacaktır.

Meta açıklamam Google’da görünmüyor, sebebi nedir?

Web sitelerimize title ve description girişi yaparken Google eğer ihtiyaç olursa diyerek sayfa içeriğimizi 2. açıklama olarak değerlendirir. Yani SEO açıklamasında “zeytin” yazar site içerisinde pembe kalem geçer özgün olarak sadece o sayfada. Google aramalarında = “Zeytin… Pembe Kalem…” şeklinde sonuç görürüz.
Bu noktada şunu söyleyebilirim. Google, içeriğinizdeki tüm özgün metin öbeklerine değer veriyor. Dolayısıyla genelde bunun sebebi, yazılan description ı Google’ın sayfa ile alakalı bulmamasıdır.

Daha alakalı gördüğü bir cümleyi otomatik olarak seçebilir. Bu gibi durumlarda Google’ın seçtiği cümleyle benzer bir şekilde description’ı güncellemek daha doğru yol olur. Açıklamalarınızı daha geniş çaplı yazmalısınız. Aynı kelimeleri tekrar etmemeye özen göstermeniz, bu aşamada sorununuzu çözmenize yardımcı olacaktır.

Eğer kullanılan eklenti veya yazlımdan dolayı 2 kez description oluşturma hatası yoksa, sorununuzun bu şekilde çözülmesini öneririz.

Hosting taşıma SEO’yu etkiler mi?

Seçtiğimiz hosting, web sitemizin SEO puanını olumlu yönde etkiler. Bunun nedeni ise sunucuların hız, güvenlik ve performansı ile alakalı olmasıdır. Google, web sitelerin hızına, açılma süresi gibi unsurlarına önem verir. Hosting de çalışma süresi, hız gibi unsurları içerdiğinden SEO açısından değerlendirilebilmektedir.

Sürekli ulaşılabilir ve kesintisiz hosting içerisinde bulunan siteler, sitemize gelen örümceklerin taraması açısından da büyük avantaj sağlar. Kaliteli bir hosting sizlere her anlamda kazanç sağlayacaktır.

H2 yada H3 başlıklara link verilebilir mi?

H etiketlerinin kullanım amacı oluşturacağımız içeriğin başlık statüsünü belirlemektir. Önerimiz olarak H etiketlerinin altına ekleyeceğiniz içeriklerinizde bulunan anahtar kelimelerinize link verebilirsiniz.

Resimlerde alt etiketi kullanmalı mıyım?

Alt etiketi eklemek aslında daha çok görsellerin daha rahat fark edilebilir olup taranabilmesi, tarandıktan sonra index alarak görsellerde site adıyla birlikte yer alabilmesi, sayfadaki içerik ile uyumlu görselin nitelendirilebilmesi vb gibi durumlar için oldukça etkilidir. Günümüzdeki aramaların büyük bir bölümü görseller üzerinden aranmakta ve internet sitelerine ciddi bir trafik sağlamaktadır.

Meta keywords kullanmak SEO ya kötü etki eder mi?

Meta keywords etiketi Google’ın daha önce kullandığı algoritmalar için dikkate aldığı bir SEO kriteriydi. Mevcut algoritmalarında bu kriter baz alınmamaktadır.

Google yaklaşık olarak son 5 yıldır çıkartmış olduğu algoritmalarda meta keywords etiketini baz almadığını belirtti. Bundan sonra çıkacak algoritmalarda da bu kriter etkili olmayacaktır. Çünkü geçmiş algoritmalarda meta keywords çok fazla manipüle edilerek kullanıldığı için Google bunun önüne geçmek amacıyla bu SEO kriterine değer vermemektedir. Bu nedenle meta keywords kullanmanız anahtar kelimelerinizdeki konumlarınızı vb. konularda size bir artı sağlamayacaktır.

Yalnız Yandex ve Bing halen daha keywords etiketine önem vermektedir. Bu yüzden maksimum 3 adedi geçmeyecek şekilde eklemeniz spam oluşturmadan kullanmanıza imkan sağlayacaktır.

Domain uzunluğu SEO için önemli midir?

Domain uzunluğu SEO açısından değil de kullanıcı açısından önemlidir. Sonuçta 3 karakterlik bir domain 20 karakterlik domainden üstün değildir. İçerik, sitenin kategorisi, trafiği, backlink kalitesi ve performansı sıralamaları etkilemektedir.

Akılda kalıcı domain bulmak mümkünse okunduğu gibi yazılması kullanıcıların ilk duyduğunda kolayca siteye girebilmelerini sağlar.

Hemen günü ve saatini sizin belirlediğiniz anda toplantı planlayalım. Detayların üzerinde konuşalım.

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

  Hemen Arayın
  WhatsApp

  Bir Projen Mi Var?

  Bizi hemen arayın, karşılıklı fikirleri ve reklam süreçlerini konuşalım.