Anahtar kelime araştırması, internet üzerindeki arama motorlarında, özellikle Google’da belirli bir konu veya sektörle ilgili kullanıcıların en sık kullandığı terimleri ve ifadeleri belirlemek amacıyla yapılan sürece verilen addır. Bu süreç, web sitelerinin içerik stratejilerini oluştururken, içerik üretirken veya dijital pazarlama kampanyaları planlarken çok önemli bir rol oynamaktadır.

Kullanıcılar, ulaşmak istedikleri bilgilere erişebilmek için aradıkları konular ile ilgili ilgili ipuçlarını arama motorlarına girmelidir. Bu noktada devreye anahtar kelime araştırması girer. Anahtar kelimeler, araştırma sırasında aramayı yapan kullanıcılar için bilgiye ulaşma hızını ve potansiyelini yükseltirken içerik üreten site kullanıcılarının da benzer içerikli site ve sayfalardan ayrılarak arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlar.

Anahtar Kelime Araştırması İçin 7 Araç

SEO hizmeti sağlayan bir dijital pazarlama ajansı için daha çok site kullanıcıları için önem taşıyan anahtar kelime analizlerini yapmak oldukça önemlidir. İçerik üretmeden önce bu analizleri yapıp doğru bir şekilde kullanmak arama motorları sıralaması için önemlidir.

Anahtar kelime araştırması yapılırken en sık kullanılan yöntem; Google ya da Yandex gibi sıkça kullanılan arama motorlarından faydalanılmasıdır. Eğer üretilen içeriklerin seviyesi kullanıcı ihtiyacını karşılayacak düzeyde olması isteniyorsa bu iki arama motoru üzerinde yapılması gereken işlemler mevcut.

İki arama motorunun da anahtar kelime bulma araçlarından faydalanılması önemlidir. Aratımlar sonucunda anahtar kelime ile ilgili içerikler karşımıza çıkmaya başlayacaktır. Anahtar kelime araştırması ile pek çok alanda yoğun bir şekilde kullanılan anahtar kelimelere ulaşılabilmektedir.

Anahtar Kelime Araştırma Yöntemleri

İnternet kullanımındaki artışla birlikte web sitelerinin sayısı artmıştır. Bu durum, içerik üreticilerinin rekabetçi ortamda doğru araç ve yöntemleri kullanarak işlerini kolaylaştırmalarını gerektirmiştir. Anahtar kelime araştırma yöntemleri için sizlere 7 farklı araç sunduk. Bu araç ve yöntemlerden bazıları şunlardır:

Ahrefs

Anahtar Kelime Araştırması - Ahrefs

Ahrefs anahtar kelime araştırması süreçlerinde en çok kullanımda olan, kullanıcıları için kapsamlı ve profesyonel destek sağlayan ücretli uygulamalardan biridir. Ayrıca kapsamlı olmasının avantajları arasında anahtar kelime analizlerine yardımcı olmasını yanı sıra farklı alanlarda farklı fikirler edinmek, bağlantıları oluşturmak gibi SEO içeriğinde olması gereken çoğu etkeni kullanıcılarına sunan bir araçtır.

Sözcükleri daha kapsamlı bulması ve yalnızca aratılan dilde değil bunun yanında pek çok dilde filtrelemeye yardımcı olacak kelime kapasitesine sahip bir araç olarak öne çıkmaktadır. Uygulamanın ücretsiz deneme sürümü de bulunmaktadır. Kullanıcılar aradıkları hizmeti alıp alamayacağını test edebilmek için belirli bir süre ücret ödemesi yapmadan Ahrefs’i deneyimleyebilmektedir.

Site Linki: https://ahrefs.com/tr/keyword-generator/

SEMRush

Anahtar Kelime Araştırması - SEMRush

SEMRush alanda kendini geliştirmiş ve yaygınlaşmış olan çok yönlü bir araçtır. Ahrefs ve SEMRush birlikte incelendiği zaman SEMRush’ın özellik ve kapsam bakımından Ahref’in gerisinde kaldığı görülmektedir. Buna karşın daha uygun olan kullanım bedeli ve görsel düzen göz önüne alındığında iki araç da yoğun şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca SEMRush’ın da abone olup üyelik ücreti ödemeden kullanılabilen ücretsiz deneme sürümü mevcuttur. SEMRush 30 günlük ücretsiz deneme sürümüne gidin.

Ayrıca anahtar kelimeleri sayfa bazında bulması rakip araştırmaları açısından en iyi özelliklerinden biridir. Bir hedef URL yapıştırın ve o sayfada hangi anahtar kelimelerden trafik aldığını kolayca görün. Organic Research sayfasını ziyaret ediniz.

Site Linki: https://www.semrush.com/analytics/keywordoverview/?db=tr

Keyword Tool

Anahtar Kelime Araştırması - Keyword Tool - Search

Anahtar Kelime Araştırması - Keyword Tool - Report

Keyword Tool için hazırladığımız ilk görselde platforma göre aramalarınızı yapabiliyorsunuz. Diğer görsel ise araması yapılmış bir kelime için analizler, sorular ve edat yapılarıyla detaylandırılır. Bir kelime ile ilgili soru cevap ihtiyacınız varsa kategorize edilmiş hali işinizi görecektir. Program ücretlidir. Son olarak kelime bazında farklı tespitler yapıp bunları Google Anahtar Kelime Planlayıcı‘da test edebilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar Kelime Araştırması - Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google anahtar kelime planlayıcı hizmetini kullanmak isterseniz öncelikle GMail hesabınızla Google Ads hizmetine bağlanmanız gerekiyor. Hesabınızı herhangi bir ödeme sistemi belirlemeden de kolaylıkla aktif edip kullanabilirsiniz. Daha sonra aşağıdaki linki tıklayabileceğiniz gibi üst menüden; “Araçlar ve ayarlar > Planlama > Anahtar Kelime Kelime Planlayıcı” sırasını da takip edebilirsiniz.

“Yeni anahtar kelimeler keşfedin” alanına maksimum 10 adet anahtar kelime girişi yapabilirsiniz. Sizin kelimelerinize alternatif olacak kelimeleri kendi tespit edecektir. Ayrıca aylık aranma oranları, rekabet düzeyi, reklam verenler için tıklama başına maliyet ve son 3 aylık rekabet düzeyi gibi detaylar yer almaktadır.

İkinci sıradaki “Arama hacmi ve tahminleri alın” seçeneği ise vereceğiniz daha yüksek kelime listesini sadece içeren bir rapor sunar. Örneğin 50 kelimeyi alt alta eklediniz. Arama hacmi yeterliliğine uyan 50 kelime varsa tüm kelimeleri bu listede gösterir, alternatif kelime öbekleri üretmez.

Site Linki: https://ads.google.com/aw/keywordplanner/

Yandex

Anahtar Kelime Araştırması - Yandex Kelime Bulucu

Pek çok internet kullanıcısının aktif olarak kullandığı Yandex arama motoru da anahtar kelime analizlerinde yol gösterici özelliğe sahiptir. Yandex arama motorunda sorgulatılan anahtar kelimelerinin istatistiklerini bulmanız mümkün. Ayrıca bölge seçimi butonu ile filtrelemeler yaparak bölgesel alanlarda kelimelerin istatistiki oranlarını incelemeniz mümkündür.

Yandex kelime araştırması yapmadan önce Yandex hesabınızı açmanız veya hesap oluşturmanız gerekmektedir.

Site Linki: https://wordstat.yandex.com.tr/#!/?regions=983

Keysearch

Anahtar Kelime Araştırması - Keysearch

Keysearch, siteye üye olarak kullanım hakkı elde edebileceğiniz bir diğer anahtar kelime arama aracıdır. Sağlam temeller üzerine kurulmuş olan site SEO analizleri için kullanıcılara yardımcı olmaktadır. Ayrıca kelimeleri bulmaya yardımcı olmanın yanı sıra zorluk dereceleri ve istatistiki bilgileriyle yol gösterici bir yapıya sahiptir.

Site Linki: https://www.keysearch.co/

Ubersuggest

Anahtar Kelime Araştırması - Ubersuggest

Kullanıcıları için ücretsiz hizmet sağlayan Ubersuggest, anahtar kelime araştırmasının yanı sıra kelime önerileriyle de blog ve web sitesi içeriği hazırlayan kullanıcıların işini kolaylaştıran yöntemlerden biridir.

Site Linki: https://neilpatel.com/ubersuggest/


Anahtar Kelime Araştırması İçin Soru ve Cevaplar

Anahtar kelime araştırması nedir?

Anahtar kelime araştırması, üretilen içeriklerde içerikle alakalı olan ve kişilerin arama motorlarında en çok kullandığı kelimelerin metinlerde belirgin şekillerde kullanılmasıdır.

Anahtar kelime araştırması neden önemlidir?

Arama motorları SEO uyumlu içerikleri öne çıkarır. Ancak bu, sadece anahtar kelimelerle sınırlı değildir. Web sitelerinin ziyaretçi sayısını artırmak ve bilgiye erişimi kolaylaştırmak için niyet odaklı anahtar kelimeler kullanmalıdır.

Anahtar kelimelerin uzunlukları ne kadar olmalıdır?

Anahtar kelimelerin uzunlukları, ideal olarak 2 ila 5 kelime arasında olmalıdır. Bu uzunluk, anahtar kelimenin ne anlama geldiğini ve ne tür içeriği temsil ettiğini daha iyi yansıtabilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak adlandırılan daha uzun ifadeler de kullanılabilir. Özellikle belirli ve niş konularda, kullanıcıların arama yaptıkları daha spesifik terimleri hedeflemek için uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak faydalı olabilir.

Anahtar kelimeler nasıl analiz edilir?

Anahtar kelimelerin analizlerinin yapılması konusunda üreticilere yardımcı olabilecek pek çok farklı çeşitte analiz araçları bulunmaktadır. Bu analiz araçları sayesinde sitenizin konusuna ve hedef kitlesine uygun anahtar kelime önerileri alabilirsiniz. Yalnızca önerilerle kalmayıp bu anahtar kelimelerin aranma, kullanılma hacmine dair istatistiksel bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelimelerin metinler içerisindeki kullanım sıklığı ne olmalıdır?

Genel bir kural olarak, içerikte anahtar kelimenin %1 ila %2 arasında yoğunluğu tavsiye edilir. Yani içeriğinizdeki her 100 kelimeye ortalama 1 ila 2 kez anahtar kelimeyi dahil edebilirsiniz. Ancak bu kesin bir kural değildir ve içeriğin doğasına, uzunluğuna ve konusuna bağlı olarak değişebilir.

Anahtar kelime daldırma veya aşırı tekrar kullanma (anahtar kelime dolandırıcılığı), arama motorları tarafından tespit edilebilir ve cezalandırılabilir. Bu nedenle içeriği kullanıcılar için yazmak ve anahtar kelimeleri doğal bir şekilde ve içeriğe uygun olarak eklemek önemlidir. Akışkan ve değerli içerik, hem kullanıcıların ilgisini çeker hem de arama motorlarında daha iyi performans gösterir.

Anahtar kelimeler metin içerisinde vurgulanıp nasıl ön plana çıkartılır?

Belirlenen anahtar kelimeler metin içerisinde vurgulanacakken kalın punto veya altı çizili şekli ile kullanılır. Bu sayede metin içerisinde göze çarpıcı hale getirilmiş olur.

Anahtar kelime analizi yapan araçlar ve siteler ücretli midir?

İçeriklerinizi üretirken anahtar kelime bulmakta zorlandığınız zamanlarda yardım sağlayacak olan uygulama ve yöntemlerden türüne, işlevine, kullanımına bağlı olarak ücretli ve ücretsiz seçenekleri bulmak mümkündür.

Anahtar kelime araştırmalarında en sık tercih edilen siteler hangileridir?

Kişilerin içeriklerine, içeriklerin hedef kitlesine, ilerleyen dönemlerdeki amaçlarına göre farklılık gösteren durumlardan dolayı tek bir araç ya da yöntem her kullanıcı için maksimum fayda sağlamamaktadır.

Bu yüzden öncelikli olarak blog sitenizin ya da web sitenizin ihtiyaçlarını doğru analiz ederek hedef belirleyip o hedef doğrultusunda işinize en çok yarayacağını düşündüğünüz araçlara yönelmeniz sizin için beklediğiniz faydayı sağlayacaktır.

Ancak farklı alanlarda öne çıkan site, araç önerileri olarak; Google Anahtar Kelime Planlayıcı, SEMRush, Ahrefs ve Keyword Tool verilebilir.

İçeriklerin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için nelere dikkat edilmelidir?

İçeriklerin arama motorlarında emsallerinden sıyrılarak üst sıralarda yer alabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Yalnızca anahtar kelime araştırması yapıp metinlerin içerisinde onları doğru yoğunlukta kullanım ile bir başarı elde etmeyi beklememek gerekir. SEO adı verilen kurallar çerçevesinde hazırlanmış olan içerikler istediği başarıyı elde edecektir.

Anahtar kelime neye göre belirlenir?

Anahtar kelimeler belirlenirken en önemli unsur, kelimelerin içerik hakkında bilgi vermesidir. O kelimeye göre kullanıcıların içeriğin gidişatı hakkında bilgi edinmesi sağlanmalıdır.

Anahtar kelimeleri yazının neresine ekleyeceğiz?

Anahtar kelimeyi belirlemek kadar onu metin içerisinde kullanabilmek de oldukça önemlidir. Kelimelerin metin içinde homojen bir şekilde dağılmış olmasına dikkat edilmelidir. Başlıkta ve ilk paragrafta kullanıldıktan sonra oransal olarak hemen hemen eşit bir dağılım ile SEO’ya uygun anahtar kelime yapısını elde edebilirsiniz.

Anahtar kelimelerin hepsi aynı mı olmak zorundadır?

Büyük oranda içeriklerinizde kullandığınız kelimeler aynı olmalıdır. Arama yapılırken yalnızca odak noktalar öne çıkarılacağı için anahtar kelimeden emin olup metnin içerisinde gereken sıklıkta kullanıldığı zaman kelimeler amacına ulaşacaktır.

Başarılı olmayan içerikleri yeni anahtar kelimelerle yeniden eklemek doğru mu?

Eğer içeriklerinizde özgünlük gibi önemli konularda herhangi bir sıkıntı yoksa yalnızca anahtar kelime kullanımından kaynaklı sorun varsa yeniden anahtar kelime düzenlemesi ile içerikleriniz başarıyı yakalayabilir.

Anahtar kelime olmadan arama motorlarında üst sıralamalarda yer alınamaz mı?

Bu soruya kesinlikle hayır cevabı verilememekle birlikte büyük oranda anahtar kelimeler olmadan üst sıralarda içeriklerin yer alması mümkün değildir. Artan yoğunluk içerisinde artık arama motorları çeşitli filtreler kullanarak kullanıcılara bilgi sunuyor. Bu filtreleme yöntemlerinden biri de anahtar kelime kullanımıdır.

En başarılı anahtar kelime nasıl elde edilir?

İçerik üreticileri, bu araçlar ve yöntemlerle istatistiksel olarak başarılı anahtar kelimeleri bulabilirken, deneyimli içerik yazarları hedef kitlenin ilgi alanlarını ve bu alanları yansıtan arama terimlerini doğru bir şekilde belirleyerek yazılar için en uygun anahtar kelimeleri tespit edebilir.

Konunun Takipçisi Ol
Bildir
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Hemen Arayın
WhatsApp

Bir Projen Mi Var?

Bizi hemen arayın, karşılıklı fikirleri ve reklam süreçlerini konuşalım.